Wpis z mikrobloga

Mirki
Do kogo się zwrócić w sprawie sprawdzenia działki przed zakupem?
Mam na oku działkę której cena jest 2x niższa niż ceny rynkowe w danej lokalizacji.
Sprzedawana przez biuro nieruchomości (jako pośrednik od osoby prywatnej).
W urzędzie w papierach wszystko ok( plan zagospodarowania, księgi), okolica ok.
Droga dojazdowa- brak, wyrysowana w planach MPZP, w dużej mierze po istniejącej drodze prywatnej, ale udział i wpis do ksiąg jest w cenie działki.
Brak słupków granicznych w terenie (ale to chyba można zawrzeć w umowie przedwstępnej, żeby określić prawidłowe granice).
Ogólnie wszystko wygląda ok, albo ma być załatwione przez pośrednika (służebności).

Komu mogę zlecić analizę tego przed podpisaniem umowy przedwstępnej?

z góry dzięki za pomoc
#nieruchomosci #handel #budownictwo
  • 6
@Szubertus: ogarniety architekt ew. radca prawny zajmujacy sie sprawami wlasnosci. Dla Ciebie najważniejszymi dokumentami jest ksiega wieczysta, MPZP, mapa zasadnicza z urzedu geodezji do okreslenia dostępności mediow. Na tej podstawie chyba da sie wszystko okreslic. Ew radca wyjasni dokladnie sprawe sluzebnosci i co sie z tym wiąże.
Odnosnie granic to i tak bedziesz potrzebowal przed budowa geodete ktory sporzadzi mape do celow projektowych. Raczej sprzedajacy nie wytyczy działki.
@Szubertus: Zleć sprawdzenie gruntu jakiekś firmie geotechnicznej. Bo może być że po 20-30 cm humusu i piasku na wierzchu, masz nasyp niekontrolowany albo jakiś inny syf pod spodem. Wieć to co na działce zaoszczędzisz wydasz na fundamenty.
@Szubertus Jakbyś chciał to mogę zerknąć na uwarunkowania prawne, mpzp, sąsiedztwo, dojazdy itp. Zajmuje się planowaniem przestrzennym zawodowo więc raczej ogarniam
Droga dojazdowa- brak, wyrysowana w planach MPZP, w dużej mierze po istniejącej drodze prywatnej, ale udział i wpis do ksiąg jest w cenie działki.


@Szubertus: co to znaczy "udział i wpis do ksiąg jest w cenie działki"?
Czy właściciel gruntu, który chcesz kupić ma także współwłasność w działce po której idzie droga?

Jeśli ma to być na zasadzie służebności, to niech załatwi przed sprzedażą służebność konieczną.
Bo może się okazać, że