Wpis z mikrobloga

Półtora roku temu zawarłem na wykopie publiczny zakład, że w najbliższych wyborach parlamentarnych PiS nie uzyska samodzielnej większości zwykłej w Sejmie (231 lub więcej mandatów). Drugą stroną zakładu był @eleg, którego niniejszym informuję, że nie zapomniałem :)

Minęło półtora roku, sytuacja polityczna się nieco pozmieniała, więc proponuję nowy otwarty zakład, dla pierwszego chętnego. Zasady:

1. zakład opiewa na 300 zł
2. jego przedmiotem jest uzyskanie przez PiS po najbliższych wyborach parlamentarnych większości koalicyjnej, tj. takiej gdzie w skład pierwszego powołanego po wyborach rządu wchodzą przedstawiciele partii mających łącznie nie mniej niż 231 posłów w Sejmie, a stanowisko premiera zajmuje człowiek z PiS. Krótko mówiąc: powstanie rządu większościowego pod przywództwem PiS
3. ja obstawiam, że PiS takiej większości nie uzyska, przeciwnik musi obstawić, że takową uzyska.
4. uzyskanie samodzielnej większości przez PiS oznacza moją przegraną. Brak PiS w rządzie oznacza moją wygraną. Utrata przez PiS fotela premiera oznacza moją wygraną. Samo uzyskanie wotum zaufania przez rząd nie jest rozstrzygające, ponieważ wotum zaufania może uzyskać również rząd mniejszościowy (vide rząd Millera z czerwca 2003) - decyduje skład rządu.
5. zakład uznaje się za niebyły w przypadku wprowadzenia istotnych (mających wpływ na wynik) zmian do ordynacji wyborczej. Odwołanie zakładu z tej przyczyny odbywa się na wniosek dowolnej strony zakładu, zgłoszony najpóźniej przed rozpoczęciem kampanii wyborczej.
6. wygraną realizuje się poprzez wskazanie konta dowolnej działającej w Polsce organizacji pożytku publicznego. Strona przegrana dokonuje wpłaty na wskazane konto i publikuje wiarygodny dokument potwierdzający ten fakt. Wolno cenzurować prywatne dane :)

Kto jest chętny?

#neuropa #polityka #4konserwy
  • 28
@oenir ja nie jestem chętny, bo brak we mnie duszy hazardzisty, ale zapewnie rzecznik @Thorkill jest w stanie się z Tobą założyć.

P.s.

Jako samozwańczy rzecznik szanowanej #neuropa pragnę Ciebie, @oenir, oficjalnie przywitać w imieniu patriotów z #neuropa na tym padole zwanym wypok.pl.

Pamiętaj

Neuropa rządzi, Neuropa radzi, Neuropa nigdy Cię nie zdradzi
ile czytania

@Poro6niec: przymusu nie ma. Rzecz idzie o kasę, więc zasady muszą być możliwie jasne.

ja nie jestem chętny, bo brak we mnie duszy hazardzisty

@Goofas: rozumiem, że poza zakładem obstawiałbyś, że PiS jednak stworzy rząd większościowy?

zapewnie rzecznik @Thorkill jest w stanie się z Tobą założyć

Zakład jest otwarty również dla niego.

Jako samozwańczy rzecznik (...)

Dzień dobry :D
PiS te wybory przegra.

@Herubin: nie ukrywam, że na to liczę i zamierzam wygrać zakład :)

Przy poprzednim zakładzie pisałem, że szanse swojej wygranej (braku samodzielnej większości PiS) oceniam na 80 do 20, dzisiaj jest to już 95 do 5. W tym na ten moment daję sobie 60 do 40 szans na wygraną.
@oenir jeżeli chodzi o losy polityki ostatnich kilku lat nigdy nie można przewidzieć do końca, jaki będzie ostateczny wynik. Na 80% w moim przekonaniu nie będą mieli samodzielnej większości, jedynym realnym koalicjantem mógłby być k15, RN czy jakas tam kolejna odnoga Korwina.

Także z czystym sumieniem nie założyłbym się z Tobą, ale z drugiej strony nikt nie stawiał na Trumpa czy na Brexit... Więc wiesz.
@Goofas: jakby można było przewidzieć, to nie byłoby emocji przy zakładzie :)

Jak wspomniałem wyżej, w tym momencie jestem prawie pewien, że nie zdobędą samodzielnej większości. Stąd pomysł pójścia krok dalej i obstawienia, że nie będą mieli większości w ogóle lub nawet wcale nie wygrają i co najwyżej do koalicji wejdą, a nie ją stworzą (stąd warunek o utracie premiera).

Co do Trumpa i Brexitu, moim zdaniem czas pseudoprawicowego populizmu się
@oenir: Zakład dla twojego "przeciwnika" nieopłacalny. Zdobycie większości przez PiS uważam za niemal niemożliwe. Głosów "zmarnowanych" będzie najmniej od 89 roku bo na 99% będzie wielka koalicja+oddzielnie Biedroń. Jako że Kukiz na 99% nie przejdzie nad próg lub będzie miał niewiele ponad 5% (czyli około 10 posłów) to PiS musiałby zdobyć około 44-45% głosów. Kompletnie nierealne.
Zakład dla twojego "przeciwnika" nieopłacalny.

@chanelzeg: jak widać chętnych nie ma :)

Głosów "zmarnowanych" będzie najmniej od 89 roku

@chanelzeg: oby, bo ostatnio, mimo marnego wyniku, PiS zgarnął większość mandatów właśnie dzięki najwyższej w historii liczbie głosów pod progiem :/

Kukiz na 99% nie przejdzie nad próg lub będzie miał niewiele ponad 5% (czyli około 10 posłów)

5% to jakieś 15-20 mandatów, z 8% można już złapać około 40 -
5% to jakieś 15-20 mandatów, z 8% można już złapać około 40 - uroki d'Hondta :/


@oenir: Tak czy inaczej. Kukiz na dzisiaj ma realnie według mnie max 4%, a do wyborów będzie tylko spadać. Po wpisach Kukiza widze, że bardzo obawia się utraty władzy przez PiS (bardziej nawet niż nie wejścia samego Kukiza do sejmu) i uważam za bardzo, bardzo prawdopodobne, że wejdzie w koalicję z Narodowcami+Korwinem i te 7
Po wpisach Kukiza widze, że bardzo obawia się utraty władzy przez PiS

@chanelzeg: nie obserwuję go za bardzo. Skąd taki wniosek?

wejdzie w koalicję z Narodowcami+Korwinem i te 7 a może nawet 8% wyciągną

Pamiętajmy, że dla koalicji próg wyborczy to 8%, a nie 5. Z drugiej strony im więcej głosów pod progiem, tym większy bonus mandatów dla lidera, więc 7,99% dla foliowej koalicji nie jest wcale niczym dobrym.
@chanelzeg: nie obserwuję go za bardzo. Skąd taki wniosek?


@oenir: Bardzo się złości gdy PiS zalicza wpadki. Gdy wybucha afera PiSu na FB wypisuje teksty typu "a za PEŁO". Aktywnie ratuje również PiS w newralgicznych głosowaniach.

Pamiętajmy, że dla koalicji próg wyborczy to 8%, a nie 5

@oenir: Mogą wystartować formalnie jako partia a nie koalicja.
Bardzo się złości gdy PiS zalicza wpadki. Gdy wybucha afera PiSu na FB wypisuje teksty typu "a za PEŁO". Aktywnie ratuje również PiS w newralgicznych głosowaniach.

@chanelzeg: rozumiem. Faktycznie, obiło mi się to o uszy.

Mogą wystartować formalnie jako partia a nie koalicja

Jeśli nie będą formalnie jedną partią to chyba nie mogą. Np. PiS startował jako koalicja, wraz z ziobrystami i gowinowcami.
Jeśli nie będą formalnie jedną partią to chyba nie mogą. Np. PiS startuje jako koalicja, wraz z ziobrystami i gowinowcami.


@oenir: Formalnie będą jedną partią, ale w rzeczywistości w tej partii będą osoby z różnych partii.

Np. PiS startuje jako koalicja, wraz z ziobrystami i gowinowcami.


@oenir: PiSowi nieprzekroczenie 8% nie grozi więc nie ma co kombinować.
@chanelzeg: no tak, foliowa koalicja w najlepszym wypadku będzie na granicy, więc im się takie kombinacje mogą opłacić.

W każdym razie: obstawiam, że na 95% w najbliższych wyborach PiS straci samodzielną większość, a na 60% większość koalicyjną. Chętnych do przyjęcia zakładu póki co brak :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@oenir: nie założę się, bo nie jestem hazardzistą, ale jestem przekonany, że PiS wygra wybory. Pozostaje tylko pytanie czy będą mieli ponownie większość. A to zależy od wielu czynników. Moim zdaniem będą mieli co najmniej 210 mandatów. Zdolność koalicyjna w dużej mierze zależy od tego czy pajace z Kukiz wejdą do Sejmu.

Krótko mówiąć: jeśli Kukiz wejdzie do Sejmu, PiS na 100% będzie mieć rząd większościowy z premierem z PiS. Jeśli