Wpis z mikrobloga

#samoloty #ciekawostki To jak aktualnie wyglada nasze niebo, słychać zewsząd głosy ze jest coraz mocniej „zakorkowane”. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ze wkrótce może to być dosyć sporym problemem. Okazuje się ze niebo tez ma swoja przepustowość, choć brzmi to komicznie :)

Screen z wczoraj z godziny 22:30 i aktualnej sytuacji u góry.
Pobierz Pani_Popiolek - #samoloty #ciekawostki To jak aktualnie wyglada nasze niebo, słychać ...
źródło: comment_xAIUMJZHeE1lfeN61DMfsK51mgDg96pD.jpg
  • 132
Po prostu zła skala i tyle. A miejsca na niebie jest #!$%@? i jeszcze trochę...

@enron: Nie do końca, samoloty poruszają się ściśle wyznaczonymi korytarzami, podobnie jak samochody na drodze. Do tego pomiędzy nimi musi być zachowana dla bezpieczeństwa spora odległość.
Wbrew pozorom przepustowość takich "podniebnych autostrad" nie jest jakaś kosmiczna.

Choć rysunek rzeczywiście przez skalę mocno mylący.
@enron: Nie do końca, samoloty poruszają się ściśle wyznaczonymi korytarzami, podobnie jak samochody na drodze. Do tego pomiędzy nimi musi być zachowana dla bezpieczeństwa spora odległość.


@surlin: ja to wiem - uczepiłem się po prostu absurdalnej skali (czy raczej absurdalnych wniosków z obrazka z Flightradar :)
@jaki_inny_nick: Co powiesz na to, że mam w lini prostej 33km do Pyrzowic i 35km do Balic. W tej odleglości od lotnisk samoloty przelatują na wysokościach ok 1km. Wszystko co leci z zachodu i południa (do Kato) i z zachodu (do Krk) lata mi nad domem :)
Dlatego np. w lecie gdy samolot opóźnił się np. 15 min to potem często stał zamknięty 40 min i czekał na swoje miejsce w przestrzeni.


@epll: Dokładnie xD strasznie irytujące, kiedy już siedzi się w samolocie i myślisz że może uda się nadrobić opóźnienie a tu cyk czekasz jeszcze 1h w kabinie przy 35 stopniach C ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Beznory że niebo jest "zakorkowane". Słyszałem opinie, że branża lotnicza dopiero przeżywa swój rozkwit i następne lata to będzie prawdziwy boom branży lotniczej jako całości. Jeśli cokolwiek powinno zwiększyć swoją przepustowość to lotniska, bo dużo lini lotniczych chętnie powiększyłoby swoje destynacje i bazy ale jest za mało miejsc postojowych na płycie lotniska. W powietrzu jest jak najbardziej dużo miejsca i dużo chętnych (zarówno klientów jak i przewoźników) na tanie loty w obrębie
@fan_comy Przeczytaj mój komentarz wyżej, taki z kilkoma plusami bo nie chce mi się przeklejać na komórce. Problem jest podobny do tego z lat 70ch, kiedy wprowadzili RVSM. To nie jest takie proste jak myślisz.
@Pani_Popiolek: oczywiście, że ma swoją przepustowość. Każdy chce latać jak z najmniejszym zużyciem paliwa i największym udźwigiem pasażerów, a to się da zrobić tylko poruszając się po ściśle wytyczonych szlakach. Oczywiście nie są dwuwymiarowe jak drogi na powierzchni ziemi, jednak ich wymiary przestrzenne są wystarczająco ograniczone, by powodować niebagatelizowaną szansę zderzenia się w powietrzu.