Wpis z mikrobloga

#chemia #nauka
Mircy jest tu jakiś chemik który odpowie mi na pytanie odnośnie reakcji utlenienia?
Chcę zrozumieć na pewną rzecz w związku z rozpuszczaniem Nadwęglanu sodu w wodzie, i mam jeszcze jedno trochę zawiłe pytanie.
Pozdrawiam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 17
@Antonin: zdaje się, że mowa o tym -> Na2CO31,5H2O2, jest to składnik np. pastylek do zmywarek, pralek, a samego jego w proszku można stosować jako wybielacz do prania.

Żeby było jasne - ja jestem totalnie zielony z chemii :-D
Tej wiedzy potrzebuję w związku z hobby - piwowarstwem domowym.

@mikii77:
Najpierw małe wprowadzenie:

W paru miejscach na przestrzeni czasu przeczytałem, że po wsypaniu owego Nadwęglanu sodu (NS) do
@wertychochlik: Na pewno coś zostaje na ściankach. Ale uważam że nie ma co wariować. Reakcja nadsoli zachodzi dosyć gwałtownie, więc na moje wystarczy przepłukać wodą destylowaną czy coś. Nie baw się w jakieś reduktory.
@wertychochlik: Popieram zdanie pana @mikii77: Wystarczy się zastanowić jaka ilość tlenu powstanie z nieprzereagowanego i niewylanego nadwęglanu. Tlen oczywiście nie jest zbyt pożądany podczas warzenia piwa (no chyba, że mowa o klasycznych lambikach), ale tutaj raczej chodzi o jego stały dostęp - jak w przypadku niedomkniętego fermentora. Poza tym, podczas warzenia wielokrotnie będzie miało miejsce przelewanie cieczy, a to przecież powoduje jej jakiś kontakt z powietrzem i ewentualne natlenienie. Ogólnie,
@mikii77: Testy kwasu askorbinowego - ~5g na 20l poprawiły znacznie żywotność aromatów chmielowych, z ~1,5 do 2,5 - 3 msc, co jest ogromnym sukcesem
Tu chodzi o to, że skoro już robi się piwo, do którego wrzuca się ogromne ilości chmielu, chciałoby się aby to chmielenie było jak najbardziej wydajne, a nie straciło sens zanim zdążysz spić daną warkę ;-)
warto zatem stosować każdą metodę, która pomaga choćby w niewielkim stopniu
Stwierdzenie że aromaty tropikalne i cytrusowe biorą się z chmielenia na zimno jest błędne, biorą się także z chmielenia na aromat pod koniec gotowania, po wyłączeniu palnika, albo nawet z chmielenia w niższych temp. rzędu ~80C (tzw. chmielenie whirlpoolowe).


@wertychochlik: Jasne, aromat piwa chmielonego "na późno" oraz na zimno różni się zarówno zapachem jak i trwałością i nie jest to jakaś tajemnica. Zastanawia mnie jak długą "trwałość" chcesz osiągnąć i jaki
@Iperyt: narazie chyba 5 i już będę sypał do każdej warki.
Sam sobie odpowiedziałeś - "takie piwa najlepiej smakują najświeższe" - a to ma swój powód, tj. nietrwałość aromatów odchmielowych miedzy innymi przez kontakt z tlenem (a w piwach domowych w szczególności).
Sens więc jest taki, by dłużej zachować tę świeżość. Wydłużyć czas, w którym piwo ma swój złoty środek w smaku, idealny balans między dojrzałością i świeżością, bo niejednokrotnie gdy
leżą tak długo, że pijąc je czuje lekki zawód, mając w pamięci jak to piwo smakowało w najlepszym momencie :-)


@wertychochlik: Trzeba pić wcześniej, np zaprosić kolegów ( ͡° ͜ʖ ͡°). Rozumiem, że testy były robione na jednej warce, tzn do części dodałeś kwasu a do drugiej nie?
@Iperyt: wszyscy cumple i najbliższa rodzina są zawsze poczęstowani i mimo to sytuacja występuje :D

Tak, warka bez dodanego kwasu nie tylko ze znacznie słabszym aromatem chmielowym ale też w kolorze ciemniejsza, co potwierdziło że kwas hamuje utlenienie. Nie jest jednak go w stanie wyeliminować, po prostu odsuwa go w czasie
@wertychochlik: BTW, piłem niedawno BIPA warzone przez kolegę, i po 4 miesiącach dalej była bomba chmielowa. Ani ja, ani on nie zauważyliśmy różnicy względem tego jak smakowała zaraz po rozlewie.
@Iperyt: wydaje mi się że jakaś, może niewielka różnica musiała być (eksperyment na bazie ludzkich zmysłów rozwleczony na 4 miesiące może być nieobiektywny), ale jeśli piwo było pyszne, to pozostaje się tylko cieszyć, o to właśnie chodzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ostatnio dostałem od kolegi, młodego piwowara (5/6 warka) AIPA, potrzymałem je ok. 3 tygodni bo nie miałem kiedy zdegustować albo zapominałem i po otwarciu objawiła się
@Iperyt: osobiścię na aromat przy gotowaniu rzucam do 120g na ~25l warkę, na cichą zaś rzucam 100-200g w zależności od tego jaki chmiel stosuję. Ale słyszałem i o takich, którzy wrzucają nawet 0,5kg chmielu na samą cichą do warki 20l