Wpis z mikrobloga

Czemu forma "ja oglądnąłem" jest PODOBNO niezrozumiała? Jest regionalizmem?
Zamiast "ja oglądnąłem" powinno mówić się "ja obejrzałem".

Tylko skoro forma "oglądawszy" jest poprawna to jakim cudem ktoś miałby nie zrozumieć słowa "oglądnąłem"?

Oglądawszy Wasze komentarze dowiedziałem się wtedy czegoś nowego... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#jezykpolski #jaksiepisze #szkola #pytanie #nauka
Bunch - Czemu forma "ja oglądnąłem" jest PODOBNO niezrozumiała? Jest regionalizmem?
...

źródło: comment_bZ9mTCdfKKH29EcWJE7zYugPedupRKnU.jpg

Pobierz
  • 16
@Bunch "oglądnąć" jest regionalizmem, "obejrzeć" jest ogólnopolskie. Nie wiem tylko, co z tą formą "oglądawszy". Wydaje mi się niepoprawna. Albo "oglądając", albo "obejrzawszy", a nie jakiś taki dziwny mutant. Z tego co widzę, Twoim źródłem jest sciaga.pl, więc może ktoś po prostu walnął babola. xD
@Bunch: czekaj, czekaj, do kitu ten przykład Twój, bo "oglądawszy" jest imiesłowem od czasownika "oglądać" (w którym podniesiony przez Ciebie problem nie występuje). jak już to trzeba by właśnie dyskutować oglądnąwszy/obejrzawszy
@Bunch mnie się wydaje, że sama końcówka "wszy" świadczy o tym, że robisz coś PO zrobieniu czegoś, czyli musisz użyć czasownika dokonanego. Dlatego obejrzawszy = po obejrzeniu. "Oglądać" to czasownik niedokonany, dlatego dodawanie do niego "wszy" nie ma dla mnie sensu. Może być tylko "oglądając" = w trakcie oglądania.
Ewentualnie jak już na siłę chcesz użyć swojego "oglądnąć" (a jak rozumiem jest to już czasownik dokonany w przeciwieństwie do "oglądać"), to wtedy
@noelo_cohelo:
A nie czasem tak...

Chce powiedzieć że podczas oglądania wybuchł pożar. Więc mówię:

Oglądawszy serial, usłyszałem wybuch gazu po którym moim oczom ukazał się pożar.
@Bunch @noelo_cohelo no ale podałam Wam info z Wiki. Czytaliście? xD
Nie można utworzyć takiej formy. Albo tworzycie imiesłów przysłówkowy współczesny, żeby powiedzieć, że coś się wydarzyło podczas czegoś (końcówka -ąc do czasownika NIEDOKONANEGO), albo tworzycie imiesłów przysłówkowy uprzedni, żeby powiedzieć, że coś się wydarzyło po zrobieniu czegoś (końcówka -wszy lub -łszy do czasownika DOKONANEGO). Końcówka -wszy sama w sobie już świadczy o tym, że coś się wydarzyło PO czymś, a nie
Końcówka -wszy sama w sobie już świadczy o tym, że coś się wydarzyło PO czymś, a nie w trakcie czego


@Szalamaja: No jak?

Przecież jak mówię "oglądawszy telewizor wybuch pożar na ulicy" to to wcale ten pożar nie wybuch po tym jak już sobie coś w tej telewizji obejrzałem, tylko pożar wybuchł W TRAKCIE jej oglądania.

Jak więc mam dalej myśleć, czytać, dyskutować skoro już tutaj widze jakieś niedogadanie? :)

.
@Bunch naprawdę nie umiem już tego inaczej wytłumaczyć. Masz definicje z Wikipedii, masz też moje posty. Może po prostu spróbuj jeszcze raz to wszystko na spokojnie przeczytać i zrozumieć. ;) To moja ostatnia próba. Końcówka -wszy tworzy imiesłów przysłówkowy uprzedni. Który właśnie wskazuje na to, że coś się wydarzyło PO zrobieniu czegoś. Łączy się on tylko z czasownikami dokonanymi. Koniec. Nic więcej się tu nie wymyśli. Jeśli chcesz powiedzieć, że coś się