Wpis z mikrobloga

Dawno nic nie publikowałem a dużo się wydarzyło w ciągu ostatniego tygodnia.

Dokładnie tydzień temu miał miejsce Chiński Nowy Rok i dokładnie tydzień temu przyleciała do mnie dziewczyna. Będzie ze mną przez dokładny miesiąc a naszym planem jest zwiedzić Chiny w pigułce (co właśnie realizujemy!). Zaczęliśmy od Pekinu, potem Szanghaj a aktualnie jesteśmy w Nanjing skąd jutro wyruszamy do Zhangjiajie, miejsca znanego jako Park Avatara. Jak widzicie, dużo się działo po drodze, nie pisałem bo byłem zbyt zajęty podziwianiem widoków no i spędzaniem wspólnego czasu z dziewczyną ( ͡° ͜ʖ ͡°) jednak dzisiaj zdecydowałem, że czas w końcu napisać bo jestem pod wielkim wrażeniem Nankinu, a mianowicie rzeki Jangcy. O samej rzece nie będę się rozpisywać bo to można wszystko wyczytać na Wikipedii czy innych stronach ale jest olbrzymia i zrobiła na mnie gigantyczne wrażenie. W poprzek Jangcy wznosi się dwupoziomowy most (górny pokład droga samochodowa, dolny tory kolejowe) skąd rozciąga się kapitalny widok na miasto i rzekę.
Most znajduje się niedaleko linii metra nr 3, wjazd kosztuje 15 yuanów. Widok powala, to (subiektywnie) zdecydowanie najfajniejsza rzecz jaką ma do zaoferowania Nankin (po prostu uwielbiam dzieła przyrody ^_^).

Poza tym co w Nankinie... nie wiem czy mieszkają tu jacyś Polacy bo z grupek WeChatowych nikogo nie kojarzę ale chadzając głównymi ulicami i zwiedzając miasto nie spotkaliśmy ani jednej (!) białej twarzy, a sami Chińczycy byli zdecydowanie bardziej zaciekawieni nami niż w Pekinie czy Szanghaju stąd wnioskuje, że nie ma tu za dużo białych turystów (widzieliśmy dosłownie jedną parę dziewczyn z Pakistanu). Co do samego miasta to zgrabne, małe (o ile można tak nazwać miasto, które ma 8 mln mieszkańców) i kompaktowe. Dużo fajnych miejsc do zwiedzania poczynając od Świątyni Konfucjusza a na wspomnianej rzece Jangcy kończąc (architektura, krajobrazy).

Kolejną miłą niespodzianką jest metro, co prawda linii nie ma dużo ale jest ich wystarczająco dużo by dostać się na lotnisko czy wygodnie wysiąść sobie w centrum blisko zabytków czy innych miejsc wartych uwagi. Bilety niedrogie, do 10 km płaci się 2 yuany za przejazd, co w zupełności wystarcza by zwiedzić centrum miasta i okolice. Co do samego metra to zaskoczyły mnie bilety, a mianowicie żetony. Tak, zamiast normalnych kart "single ticket" jest magnetyczny żeton, który "odbija" się przy wejściu i wrzuca do bramki przy wyjściu (tak jak 5 zł po napój z automatu).

Co mnie zdziwiło to ceny w sklepach, wbrew pozorom jak na tak małe i mniej znaczące miasto niż Szanghaj/Pekin to jest tu DROGO. Wiadomo, że dużo zależy od lokalizacji i samego sklepu ale chińskie zupki, które w Pekinie kosztują po 5-6 yuanów widziałem tutaj nawet za 10-11. Reszta produktów też raczej powyżej normalnych cen. Ale być może to kwestia lokalizacji, wszak wynajęliśmy AirBnB przy samej świątyni Konfucjusza i być może te kilka kilometrów dalej, bliżej obrzeży, będzie taniej.

Nie mam za dużo zdjęć w telefonie bo większość robię lustrzanką ale rzeki Jangcy nie wypadało nie zrobić i nie dodać na wykop ( )

Podsumowując, Nankin jest super, bardzo zachęcam do odwiedzania, tym bardziej, że jest on tak blisko Szanghaju. Z Szanghaju dojechaliśmy tu pociągiem, jakieś 300 km trasa zajęła nam 4h przejazdu i wyniosła 32 yuany na osobę (niecałe 20 złotych). Co do samego pociągu to dramat ale o tym może w innym wpisie ( )

Jeśli interesuje Cię mój pobyt w Chinach to zapraszam do obserwowania autorskiego tagu #fancommywchinach. Nie dodaje za często wpisów ale też staram się nie spamować głupotami i zamieszczać wyłącznie soczysty "kątent".
#chiny #nankin
fancomy - Dawno nic nie publikowałem a dużo się wydarzyło w ciągu ostatniego tygodnia...

źródło: comment_31RN386niOrgijdE77W25c3C1L7xCuu8.jpg

Pobierz
  • 7
@fan_comy sieć z dobrym jedzeniem :) ma oddziały także w innych miastach, ale zgaduję z że w Nanjing najlepsze

https://www.wykop.pl/wpis/35324247/jemprzeciez-lt-moj-tag-z-pysznym-jedzeniem-moja-ko/

Tu w Singapurze ta sama sieć ale jedzenie dużo gorsze
https://www.wykop.pl/wpis/31247779/kuchnia-pochodzaca-z-chinskiego-miasta-nanjing-sin/

A jak lubisz muzułmańską kuchnię to mi bardzo jedzenie smakowało w tej knajpie
https://www.wykop.pl/wpis/37137457/jemprzeciez-lt-codziennie-pyszne-jedzenie-wczoraj-/#comment-130490075
@kotbehemoth dzięki za komentarz, jak zobaczyłem na wystrój wnętrza to myślę, że coś podobnego mogłem minąć dziś po drodze, ale szczerze to jest tego tyle, że ciężko powiedzieć czy to było to. Tak czy siak, dzięki za info, wpadnę tam jutro z różową i sobie zjemy coś innego niż uliczny smażony makaron z jidanem :P
@fan_comy

W tej co ja byłem to ciężko znaleźć - gdzieś na 6 piętrze w jakimś centrum handlowym. Ale moimi zdaniem warto :)

sobie zjemy coś innego niż uliczny smażony makaron z jidanem


Nie załamuj mnie, jest tyle pysznego jedzenia w Chinach. Szkoda życia, żeby jeść guwno :)