Wpis z mikrobloga

#prawo #sadowehistorie

Siema Miruny, ja z kilkoma pytankami bo i tak wizyta u prawnika się szykuje:
W bardzo dużym skrócie, zmarło się babci która w testamencie zostawiła pół działki i dom mojemu ojcu (od prawie 20-stu lat mieszkał razem z babcią). Z racji choroby kilka ostatnich lat babcia spędziła w łóżku wymagając stałej opieki domowników.
Po ogłoszeniu testamentu pojawiła się kwestia zachowku (wiadomo jak to wszędzie, piniondz nie śmierdzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)).
Tata miał trójkę braci, jeden już nie żyje odszedł ze sporymi długami, przez co cała rodzina (wraz z jego dziećmi) zrzekła się spadku po nim. Pozostałych dwóch braci jasno określiło że za poświęcony czas itd na opiekę, nie zamierzają się ubiegać o zachowek, natomiast dwoje kuzynów po zmarłym bracie postanowili złożyć wniosek o zachowek. Na ugodę nie ma szans, nie odbierają telefonów itd ( ͡° ͜ʖ ͡°)

- Czy jeżeli zrzekli się spadku po własnym ojcu, należy im się zachowek po babci jako zstępnym? (wydaje mi się że tak, aczkolwiek wolałbym potwierdzić)
- Czy brak jakiekolwiek kontaktu z rodziną może być czynnikiem zmniejszającym wysokość zasądzonego zachowku? Z naszej perspektywy wygląda to tak że przez kilkanaście ostatnich lat, kuzyni pojawili się z wizytą bodajże trzykrotnie, w trakcie choroby babci ani razu.
- Co może jeszcze dodatkowo wpłynąć na wielkość otrzymanego przez nich zachowku?

Przyznam się szczerze że trochę to rodziców ubodło, bo kontakt starali się utrzymywać, ale nie było chęci z drugiej strony, a jak pojawił się w perspektywie pieniądz to szybki wniosek do sądu i brak jakiegokolwiek kontaktu i co za tym idzie możliwości dogadania.
  • 3
- Czy brak jakiekolwiek kontaktu z rodziną może być czynnikiem zmniejszającym wysokość zasądzonego zachowku? Z naszej perspektywy wygląda to tak że przez kilkanaście ostatnich lat, kuzyni pojawili się z wizytą bodajże trzykrotnie, w trakcie choroby babci ani razu.


@Zielonybocian: nie

- Co może jeszcze dodatkowo wpłynąć na wielkość otrzymanego przez nich zachowku?

otrzymywane od babci darowizny
- Czy jeżeli zrzekli się spadku po własnym ojcu, należy im się zachowek po babci jako zstępnym? (wydaje mi się że tak, aczkolwiek wolałbym potwierdzić)


@Zielonybocian: tak, bo są w kręgu spadkobierców ustawowych po dziadkach