Wpis z mikrobloga

5 lutego 1946 roku weszła w życie zawarta 16 sierpnia 1945 roku polsko-radziecka umowa graniczna. Na jej mocy, wschodnią granicę Polski miała wyznaczać tak zwana Linia Curzona (pierwotnie w czasie wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920 linia demarkacyjna rozdzielająca działania wojsk polskich i bolszewickich). Umowę, która formalnie kończyła tak zwany okres "polskiej okupacji kresów wschodnich" podpisali premier Rządu Tymczasowego Edward Osóbka Morawski i minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow.

#historia
konik_polanowy - 5 lutego 1946 roku weszła w życie zawarta 16 sierpnia 1945 roku pols...

źródło: comment_r8ypg3ebV80tAJG29I64rdUj9DU1mq1l.jpg

Pobierz
  • 5
@konik_polanowy: IMO najsensowniejszą opcją była granica wg linii D+F+Grodno. Wariant A był nierealny, ze względu na roszczenia Stalina. Zachowalibyśmy Lwów, a nie mielibyśmy województwa z większością ukraińsko-rusińską, jak w wariantach B i C, natomiast w Grodnie i Okolicach zdecydowana większość mieszkańców to byli Polacy. Brześć był pewnie trudną kwestią, bo najliczniejszą narodowością (przed wojną) byli tam Żydzi, stanowiący ponad 40% mieszkańców.
Ciekawostka: autorem linii Curzona nie był Curzon, tylko Lewis Bernstein-Namierowski
Brześć był pewnie trudną kwestią, bo najliczniejszą narodowością (przed wojną) byli tam Żydzi, stanowiący ponad 40% mieszkańców.


@chwed: Nie sadzę, aby w 1945 roku Żydzi w Brześciu stanowili jeszcze jakiś problem. Zdecydowana większość z nich została na zawsze w Bronnej Górze i innych, wybranych przez Niemców miejscach.