Wpis z mikrobloga

Polacy na FB to stan umysłu xD Ktoś ze znajomych wrzucił artykuł o rzekomym złym traktowaniu i niechęci do Polaków. I czym to się objawia?

https://nasze-radio.nl/pl/wydarzenie/problem-dyskryminacji-polakow-w-holandii-.html?fbclid=IwAR0GYD-D2ptdyu0gy0f2ALbAy1K7_iTFKH0UKvXmRBukWt5rszrQdaP6Y9A

Mieszkańcy wielu gmin od miesięcy protestują przeciwko zarobkowym migrantom. W ankiecie przeprowadzonej w styczniu na portalu gelderlander.nl aż 90 proc. mieszkańców ok. 40-tysięcznego Tiel stwierdziło, że nie życzy sobie sąsiedztwa Polaków. Lokalni mieszkańcy skarżą się głównie na hałas i śmieci. O te zjawiska obwiniają właśnie migrantów. Skarżą się także na ulice "zapchane" samochodami na obcych tablicach rejestracyjnych. Twierdzą też, że auta te utrudniają im znalezienie miejsc parkingowych.


Nie wiem czy autorka tego wpisu miała kiedyś przyjemność mieszkać w pobliżu jakiegoś hotelu pracowniczego albo bungalowów, gdzie są zakwaterowani tacy pracownicy. Bo Tiel jest właśnie gminą gdzie jest rekordowo dużo takich przybytków. Też sobie nie życzyłbym sąsiedztwa takiego hotelu i gdyby w mojej dzielnicy próbowano taki wybudować chyba pierwszy bym przeciwko temu protestował ( ) Moi sąsiedzi wobec mnie wrogości nie wykazują, sami zagadują, odbieramy sobie zawsze chętnie paczki od kurierów, gdy któregoś nie ma w domu, gadamy o pierdołach czy utrzymaniu domu - gdzie, co kiedy i za ile można kupić i wyremontować.

Miałem "przyjemność" mieszkać w takim małym miasteczku, gdzie nagle sprowadziło się prawie 1000 pracowników "sezonowych". Rozpad. Ludzie na potęgę zaczęli sprzedawać domu w okolicy, policja interweniowała pod hotelem 2-3 razy w tygodniu, płonęły nawet samochody po jakiejś utarczce.

Nie wspomnę o tym, że opłaty za śmieci czy ścieki są riczałtowane i gmina w której poprzednio mieszkałem i gdzie żyją tysiące niezameldowanych pracowników ma opłaty z kosmosu. Na kogo one się rozkładają? Ano na tych, którzy mają meldunek i mają nieszczęście w takiej gminie mieszkać.

O miejscach parkingowych to można elaborat napisać ;)

#holandia #emigracja
  • 8
@CzerstwaBulka: nie muszą mnie lubić, nie o to chodzi - nigdzie nie napisałem, że tak jest xD Nikt od nich z resztą tego nie oczekuje. Ale na pewno nie ma tutaj żadnej wrogości o której się można tyle naczytać i nasłuchać.

albo krotko jestes za granica albo malo spostrzegawczy


@CzerstwaBulka: jestem bardziej spostrzegawczy niż ci się wydaje. Na przykład zauważyłem, że ludzie na całym świecie są zawistni i fałszywi -
@geuze: https://www.gelderlander.nl/rivierenland/opeens-had-ik-twaalf-poolse-buren~abef48bec/

Dobry komentarz, zreszta pierwszy z brzegu:

Heb in Tiel een vergelijkbare situatie gehad. Het probleem zit niet bij de Polen, Tjechen, Bulgaren en Roemenen, het probleem zit 'm in de tussenhandel die hen onder deze condities laat wonen, die geld verdient aan de schoonmaak, soms aan het verzorgen van eten en natuurlijk aan de huur. Op het hoogtepunt woonden er 16 mannen en 4 vrouwen. Ze betaalden samen ruim
@gr4p3: w pierwszej kolejności należy za takie warunki obwiniać biura pracy, a nieraz firmy zatrudniające pracowników - bo często są świadome jak to wszystko wygląda.

Znam historię gdzie pewne dużo biuro na literkę O dowoziło swoich pracowników z bungalowów grubo ponad 100km i jeszcze kazali im koczować pod firmą prawie godzinę zanim zaczną pracę bo "nie mają więcej autobusów". O braku pralek i innych atrakcjach nie wspomnę.

Gdy firma w której