Wpis z mikrobloga

Zaczynam swoją przygodę z linuxem - wiec pytanie do Was wykopki - od czego najlepiej zacząć? Chciałbym trochę obyć się z systemem, nauczyć się podstawowych komend itp. Z pierwszych sukcesów udało mi się złamać 3 literowe hasło do winrara (nie wyśmiewacie proszę xd ) tak wiec każda porada, link itd będzie dla mnie cenna informacja ! Dzięki!
#kiciochpyta #programowanie #programista15k #informatyka #linux
kwiato - Zaczynam swoją przygodę z linuxem - wiec pytanie do Was wykopki - od czego n...

źródło: comment_4tb3sRb6hLd55cGJVMUYsiJFQynTnvno.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@kwiato: Ja bym powiedział, żebyś dał se spokój ale zaraz dostanę miliard minusów od fanbojów. Czasem też trzeba znać. Podstawowe komendy do poruszania w się w cmd - cd, ls, grep, wyszukiwanie i ubijanie procesów. to takie chyba podstawy. Potem jakies skrypciki.
  • Odpowiedz
  • 0
@defoxe: zapoznaje się z komendami, instalacja programów itd wiec na linuxie udało mi się złamać hasło pliku .zip przez terminal

Traktuje to jako sukces bo jeszcze godzinę wcześniej nie wiedziałem jak zainstalować prosta aplikacje - pomijając fakt ze pół dnia instalowałem linixa na MacOs

Laik jestem ale chce się uczyć
  • Odpowiedz
  • 3
@running: jeśli dobrze rozumiem chodzi ci o windowsa, ale ja niestety go nie mam. Wydzieliłem sobie partycje na maku i tam wrzuciłem linuxa
  • Odpowiedz
  • 0
@running: @Pshybysz: @defoxe: gdybyście panowie mogli podrzucić jakieś linki w wolnej chwili - byłbym wdzięczny. Zdaje sobie sprawę, ze jest mnóstwo materiałów w necie i sam mogę je poszukać ale myśle ze warto tez zapytać innych bardziej doświadczonych i na podstawie ich wiedzy i błędów i zaoszczędzić trochę czasu przy odkrywaniu wszystkiego po omacku ;) mam nadzieje ze mnie zrozumieliście
  • Odpowiedz
  • 0
@budyn: nie zamierzam, chce poznać system. Daleko mi do jakiś szemranych interesów włamow itd. Wole życie spędzić na wolności :P
  • Odpowiedz
myśle ze warto tez zapytać innych bardziej doświadczonych i na podstawie ich wiedzy i błędów i zaoszczędzić trochę czasu przy odkrywaniu wszystkiego po omacku ;)


@kwiato: Używam Linux Debian 10 lat. W zasadzie podstawową komendą jaką powinieneś znać to;
- su (zostanie rootem)
- apt-get (do instalacji oprogramowania)
- chmod (w razie problemów z prawami)
- cd
- mkdir
- ls
- touch
i zainstalować sobie edytor nano.

W zasadzie to
  • Odpowiedz
arch wiki I go ustawić

@wytrzzeszcz: typowy fanboy linuxa jest typowy ¯\_(ツ)_/¯
Arch i pokrewne (osobiście używam Manjaro) to NIE JEST system dla absolutnie początkujących.

zajmie to tydzień

Ustawienie go komuś kto nie zna zupełnie społeczności, nie jest przyzwyczajony do specyficznej kultury, sposobu pozyskiwania informacji, metodologi diagnozowania systemu nie zajmie tygodnia, tylko zdecydowanie więcej. Będzie też trudne i frustrujące i może skutecznie zniechęcić do jakiegokolwiek systemu opartego o GNU lub linux
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wytrzzeszcz: Nie odpowiadziales na moje pytanie W czym to przeszkadza początkującemu użytkownikowi w nauce systemu? W ogóle patrząc na twoje komentarze widzę że masz (w tym konkretnym przypadku) spory problem z empatią i w ogóle nie zastanawiasz się czego by potrzebował OP, a odpowiadasz na pytanie co jest dobre /wygodne dla ciebie czyli dużo bardziej doświadczonego użytkownika
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@running: przy próbie instalacji archa zostanie co prawda rzucony na głęboką wodę (czego nie ma przy sub systemie) będzie mógł się nauczyć i w przyszłości nie mieć problemów. A co @kwiato: wybierze co uzna za lepsze
  • Odpowiedz