Wpis z mikrobloga

Hej #mikrokoksy, pakował ktoś z Was może kwas hialuronowy w stawy? Mam od kilku miesięcy problem z rzepką, prawdopodobnie chondromalacja, niewielka, pierwszy stopień ale utrudnia wszelkie ćwiczenia, chodzić się da.
Byłem u ortopedy, robiłem USG + RTG, które niczego niepokojącego nie wykazały. Obecnie chodzę do fizjoterapeuty osteopaty, ale efekty mizerne. Ortopeda proponował zastrzyk z kwasu hialuronowego, ale nie wiem co o tym sądzić..
Daje ten zastrzyk wymierne korzyści?
#sport #fizjoterapia
  • 12
  • Odpowiedz
@let_it_be: daje. Różowy pasek bierze (chondromolacja bardzo zaawansowana, po 3 artroskopiach) i różnica jest ogromna w komforcie korzystania z kolana :)
  • Odpowiedz
@let_it_be: Ja pakowałam (tzn. ortopeda mi robił zastrzyki) - Biolevox, kwas hialuronowy w żelu, seria 3 iniekcji co tydzień. Efekt tak dobry, że prawe - ostrzykiwane - kolano działa teraz nawet lepiej niż lewe ;)
Ogólnie w kolanie miałam wiecej elementów "popsutych", niż sprawnych (rzepka, łąkotka, więzadło - rzepka tak latała, że zdarzało się, że zakleszczała mi ciałko Hoffy), ale po prawie roku fizjoterapii i zastrzykach jest naprawdę świetnie, kolano
  • Odpowiedz
  • 0
@suckuba dzięki! Fizjo odwiedzam regularnie, chłop motywuje do ćwiczeń nad sylwetką. :) Niestety zepsuło mi się kolano po wizycie na ściance, choć nic nie wskazywało, nic nie bolało przez całe ćwiczenia. Lekarze zgodnie mówią, żebym uprawiał sporty normalnie.
Mam problem z pełnym zgięciem kolana pod siebie, a przy dużym zgięciu jak dotykam rzepki to czuję jakby tarła, nie przemieszcza się gładko. Hmm, z tym bólem mnie zaniepokoiłaś ( _
  • Odpowiedz
@let_it_be: Brzmi jak boczne przyparcie rzepki i za mało mazi w stawie. U mnie fizjoterapeuci pracowali nad rozluźnieniem nogi i wzmocnieniem mięśni, tak żeby rzepka "nauczyła się właściwego toru ruchu" (u mnie problem był przy schodzeniu w dół w górach czy po schodach, więc uczyli mnie jak kontrolować mięśnie tak, żeby kolano tak nie obrywało).
Zastrzyki wprowadzili mi już po fizjoterapii, kiedy mięśnie dobrze stabilizowały kolano i tor ruchu był
  • Odpowiedz
@let_it_be: No to pewnie boczne przyparcie rzepki - opracuj z fizjoterapeutą nad stabilizacją kolana mięśniami i rozluźnianiem powięzi (zresztą on sam najlepiej wie, co robić), a potem zastrzyki - powinno pomóc (a nie sądzę, żeby mogło zaszkodzić). Powodzenia ;)
  • Odpowiedz
No to pewnie boczne przyparcie rzepki


@suckuba: Z tego co napisał to nie wynika, w bocznym przyparciu zachodzi widoczna translokacja rzepki do boku, a nie tylko ból, poza tym pełne zgięcie nie powinno być problemem samym w sobie
  • Odpowiedz
@Poemat: Może u @let_it_be była widoczna, ale lekarz to olał, co by mnie nie zdziwiło. Ja dopiero po kilkunastu latach trafiłam na dobrego lekarza, poprzedni też nie widzieli nic niepokojącego (a kolano się sypało, nikt nie zauważył nawet zbliznowacenia więzadła po urazie).
Ale ortopedą ani fizjo nie jestem - grunt, że jest pod opieką specjalisty.
  • Odpowiedz