Wpis z mikrobloga

Mirki przydała by mi się pomoc przy konfiguracji GRUBa. Większość mam już skonfigurowaną i została mi jedna rzecz, z którą nie mogę sobie poradzić. Całość mojego dysku jest zaszyfrowana i żeby z niego korzystać używam cryptomount. Montuje mi ono zaszyfrowaną partycję na której znajduje się /boot. Póki podam poprawne hasło, to wszystko działa jak trzeba, natomiast problem pojawia się, kiedy podam złe hasło do partycji, cryptomount zamiast zapytać o nie ponownie przeskakuje z automatu do konsoli rescue (patrzy screen poniżej). Nie podoba mi się to i wolałbym, żeby GRUB w momencie podania błędnego hasła robił którąś z tych rzeczy:
a) ponowne pytanie o hasło,
b) restartowanie komputera,
c) pytanie o hasło do gruba i dopiero wtedy uruchomienie konsol rescue.
Czy ktoś z was jest w stanie mi coś pomóc/podpowiedzieć w tym temacie?

#linux #grub #luks #cryptomount #szyfrowanie
Pobierz kotit - Mirki przydała by mi się pomoc przy konfiguracji GRUBa. Większość mam już sko...
źródło: comment_kVMUKQ45sFOun4GJAGjSQBbRVNxCifay.jpg
  • 6
@cysiekw Nie chodzi mi o to, żeby w trybie rescue zamontować sobie ręcznie partycję i puścić uruchamianie dalej, chodzi mi raczej o to, aby tryb rescue w ogóle się nie uruchamiał po wpisaniu błędnego hasła.
@Antyradek: Jeżeli coś mi się rozwali, to odpalę jakieś LiveCD i sobie to naprawie. Tu chodzi właśnie o bezpieczeństwo, bo nie po to zakładam sobie hasła na GRUBa, żeby on mi teraz z byle powodu odpalał się w rescue mode i dawał komuś dostęp bez znajomości hasła.
@cysiekw: Ta konfiguracja powstaje dla urządzeń przenośnych (laptopy), ktoś mając dostęp do rescue mode może podmienić Ci bootloader i zrobić przy jego pomocy coś niemiłego, a kiedy zablokuje rescue mode, to do podmiany bootloadera trzeba będzie wymontować cały dysk, a to już chwilę trwa.