Wpis z mikrobloga

#matematyka #algebraliniowa

Mirki mam takie zadanie :
Wyznaczyć jądro i obraz przekształcenia macierzy A =
1 2 2 1
2 4 3 3
3 6 4 5
1 2 3 0


Obliczyłem i doszedłem do postaci A =
1 2 2 1
0 0 -1 1
0 0 -2 2
0 0 1 -1
po czym zredukowałem do postaci A =
1 2 3 0
0 0 -1 1
0 0 0 0
0 0 0 0
i zapisałem układ równań:
x_1 + 2*x_2 + 3*x4 = 0
-x
3 + x4 = 0
Sparamertyzowałem x
4 = t, x2 = s
i otrzymałem wektor (x
1,x2,x3,x_4) = (-2*s - 3*t,s,t,t)
i nie wiem czy dobrze to obliczyłem bo zrobiłem coś takiego
-2*s = 3*t
s = - 3/2*t

Podstawiłem : [0,-3/2*t,t,t],wyciągnąłem t i wyszło : [0,-3/2,1,1]

Moje pytanie czy jest dobrze?
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kolnay1: na początku użyłem eliminacji gaussa do sprowadzenia macierzy do postaci z której wynika czy jest liniowo niezależna,po czym wyzerowałem wiersze i zapisałem układ równań macierzy,a na końcu zapisałem jądro.
  • Odpowiedz
i otrzymałem wektor (x1,x2,x3,x_4) = (-2s - 3t,s,t,t)

i nie wiem czy dobrze to obliczyłem bo zrobiłem coś takiego

-2s = 3t


@Freedie nie mam pojęcia skąd ci to równanie wyszło. Jeśli wcześniejsze obliczenia są dobre, to jądro to będą wszystkie wektory postaci (-2s - 3t,s,t,t) po t i s, czyli po przekształceniu wyjdzie ci powłoka liniowa nad wektorami (-2,1,0,0) i (-3,0,1,1)

  • Odpowiedz
@Freedie: do eliminacji Gaussa przydaje się mieć układ równań. Nie powinieneś najpierw uzupełnić tej macierzy o kolumnę 0 przy liczeniu jądra? W końcu to realizacja problemu typu Ax=[0]. Jednym z oczywistych wektorów spełniających tę równość jest wektor zerowy.

Ponadto wyjaśnij mi jeszcze przejścia tego typu:

po czym zredukowałem do postaci A =

1 2
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kolnay1 literówka powinno być
{x1+2*x2+3*x3 = 0
{-x3+x4 = 0

Oraz pozbyłem się wierszy liniowo zależnych poprzez odjęcie od nich wiersza drugiego i ponadto dodałem wiersz drugi do pierwszego aby pozostała jedyna jedynka w kolumnie(nie pamiętam jak to się nazywało ( ͡° ʖ̯ ͡°) )
  • Odpowiedz
@Freedie: No dobra, już się połapałem w tym co chciałeś zrobić. To załóżmy, że doszliśmy już do (-2s - 3t,s,t,t).
Takiej postaci będą wektory z jądra. Można to zapisać jako (-2,1,0,0)s+(-3,0,1,1)t i wychodzi to co @jaksa0: napisał, że to rozpięcie wektorów postaci (-2,1,0,0) i (-3,0,1,1).
  • Odpowiedz