Wpis z mikrobloga

Panowie i Panie, czy warto inwestowac w zmiane zwyklej skretki na skretke z cat 7 i cat 8? Czy odczuje jakas roznice? Zamierzam testowo kupic kable cat 7 i 8 - zamierzam jeden wykorzystac do podlaczenia routera z ont a drugi do ps4 do routera. Czy odczuje jakas roznice w porowaniu z cat 5e i 6?? Ping mi sie poprawi? Pytam z ciekawosci bo dla mnie kabel to kabel ale skoro te sa drozsze to i musza byc lepsze tylko czy do domu warto je kupic? Dlugosc obu to po 2m. Czy raczej to cos w stylu dyskusji wyzszosci swiat bozego narodzenia nad wielkanoca? Chetnie uslysze opinie....
#kable #sieci #siecikomputerowe
  • 13
@setka007: nawet. Zakładam, że jest to router, który obsługuje maksymalnie 1Gbit (pewnie huawei, netia? - konsumenckie urządzenia rzadko kiedy mają więcej, niż 1Gbit). Po miedzi uzyskasz, przy cat 5e około 2,5Gbit maksymalnie, ale ograniczeniem są karty sieciowe po obu stronach kabla - większość domowych urządzeń ma karty i kontrolery obsługujące 100Mbit (te starsze) lub 1Gbit (te nowsze, ale nie wszystkie - telewizory np. nadal mają 100Mbit). Pingi - nawet jeśli będzie
@jakis_login: dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz:) w sumie mam jeden kabel cat 6 dostalem z routerem jakims badziewny, Technicolor i kabel jest faktycznie gruby i sztywny w ciul. Przemysle sobie jeszce sprawe bo w sumie nie sa drogie tylko przesylka mnie wiecej wyniesie niz te kable razem;)
@setka007: Kabel cat 6 linka z routerem to nie jest "gruby i sztywny w ciul". Ekranowane cat 7 jest makabrycznie ciężkie w gięciu, bo każda para ma swój ekran. Praktycznie żadna listwa natynkowa z budowlanego nie ma kształtek kątowych tak, żeby zachować promień gięcia:)
@setka007: Tak jak napisal @jakis_login: to przerost formy nad treścią, cat5e potencjalnie obsluzy ruch ponad gigabit, gdybys chcial byc przyszlosciowym mozesz kombinowac z kablem cat6 ktory powinien obsluzyc do 10 giga na 55 metrow a kabel cat6a na 100 metrow, jedna skoro wspominasz o kablach dlugosci 2 metrow roznicy nie bedzie zadnej poza cena oraz gruboscia, sztywnoscia kabla. Kablami cat7 czy cat8 sie nie przejmuj, cat7 nie jest zgodny z