Wpis z mikrobloga

Chąśnicy - określani mianem "słowiańskich wikingów" byli to wojownicy słowiańscy. Słowo "Chąśnik" wywodzi się od połączenia staropolskich słów chasa (gromada, zgraja) i chąśba (napad, rozbój).
Głównymi ośrodkami Chąśników były najczęściej główne miasta nad Bałtykiem lub większymi rzekami, m.in.: Arkona, Kołobrzeg, Zwierzyn (i inne ośrodki Obodrzytów), Stargard, Szczecin, Wolin.
Za początki wypraw Chąśników uważa się VI w. jednak bardziej wiarygodne wydają się dopiero przekazy historyczne z X w.: ok. 984 lub 985 w bitwie pod Fýrisvellir w Szwecji mieli brać udział wikingowie z Jomsborga, być może wsparci przez Słowian. Złotym okresem królowania Chąśników na morzu Bałtyckim był okres rozprawiania się Chrześcijan ze Skandynawami czyli mniej więcej od X do XII wieku.
Chąśnicy byli bardzo zdolnymi żeglarzami a jeszcze lepszymi wojownikami, prawdopodobnie przed napadem wysyłali szpiega, który miał ocenić czy warto napadać na osadę, atak przeprowadzano z zaskoczenia.
Uzbrojenie wojowników składało się w głównej mierze z toporów, oszczepów i łuków. Chąśnicy raczej nie nosili kolczug, a za ochronę musiały im wystarczyć skórzane kaftany nabijane ćwiekami.
Jednym z najbardziej znanych Chąśników był Jan Wyszak, który robił w cha Duńczyków, wiąże się z nim pewna historia, podobno pojmany przez Duńczyków, spędził jakiś czas w więzieniu, w którym objawił mu się Św. Otton i w zamian za ochrzczenie go zagwarantował mu wolność, po czym uciekł z lochu zbudował łódź i uciekł do swoich, przy czym następnie pomógł ich schrystianizować.
Jednym z największych sukcesów Chąśników było wyruszenie na norweską Konungahellę, Po przybyciu pod Konungahellę pomorscy wojowie zniszczyli zacumowane tam statki, a następnie - po licznych atakach - ostatecznie zdobyli, splądrowali i spalili miasto miało to miejsce prawdopodobnie ok. 1136 roku. Dowodził nimi Racibór Pomorski**.
Koniec działalności naszych pomorskich wojowników nadszedł w 1184 roku. Gdy Król Danii zawarł sojusz z Henrykiem Lwem, Królem Sasów, Chąśnicy przegrali bitwe pod Zingst, rok później książe pomorski złożył hołd Królowi Danii.
o Chąśnikach na Wikipedii
"Od furii Słowian zachowaj nas panie"
Słowiańscy piraci
Słowiańscy wikingowie
#slowianie #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #wikingowie #szczecin #polska
! jeśli gdzieś są błędne informacje, to niech ktoś mnie poprawi
Bezkost - Chąśnicy - określani mianem "słowiańskich wikingów" byli to wojownicy słowi...

źródło: comment_IgFaB6FtaJicyplOUUm6ac1BBZuyurHW.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@Bezkost: Masz jakieś źródła dotyczące skórzanych kaftanów nabijanych ćwiekami? Bo jest to dość wątpliwy historycznie rodzaj zbroi. Jego popularność w fantasy wynika z popularnego błędnego rozumienia brygantyn, coat of plates i podobnych. Ale to raczej późniejsze czasy, szczególnie na naszych ziemiach.Tak więc ten kawałek nie wzbudza we mnie zaufania do reszty tekstu.
  • Odpowiedz
@Waffenek: możliwe, że chodzi o błędne rozumienie, na razie nie mogę znaleźć żadnych tekstów dotyczących ich z tamtego okresu, ale wątpie żeby pisali o ich uzbrojeniu, prędzej jacy to oni źli byli. Jedyne wzmianki o kaftanach nabijanych ćwiekami znalazłem na kilku forach
  • Odpowiedz
@Bezkost: To traktowałbym tamte fora z pewną dozą nieufności. Bo pancerze skórzane podbijane metalowymi płytami to bardziej XII-XVI wiek niż wczesne średniowiecze. A takie czyste skórzane zbroje z powbijanymi ćwiekami to wymysł D&D i powieści fantasy. Tak więc nie wiem czy autor danego posta nie wyciąga reszty informacji z podobnych źródeł.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Bezkost: boze, ale gówniane zdjecia.
Mroczny wiking w mrocznym helmie a'la Gjermundbu
I nawet mi nie pierdziel ze jest inaczej, bo siedze we wczesnym reko #!$%@? 6 rok xD
  • Odpowiedz