Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Węgierki, pijcie ze mno kompot! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po 4 latach od rejestracji w #dkms wczoraj dostałem mail z informacją, że jakiś bliźniak genetyczny chory na białaczkę potrzebuje mojego szpiku. Ale się cieszę. <3
Zadzwoniłem i umówiłem się już na przyszły tydzień na wstępne badanie krwi. Potem okres 3 miesięczny oczekiwania na gotowość pacjenta i będę mógł komuś pomóc. ()

Akurat miałem za 2 tygodnie jakoś iść kolejny raz oddać krew na przekroczenie pierwszego kamienia milowego ZHDK (3 st.), ale to może chwilę poczekać. ( )

#dkms #dawcaszpiku
Jarzyna - Hej Mirki i Węgierki, pijcie ze mno kompot! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po 4 latach od r...

źródło: comment_ZNgTrugLr8jw5rZ04bFvWJewPh80BMAG.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jarzyna: Gratulacje Mirku, super sprawa () Sama byłam dawcą ponad 2 lata temu, nie ma się czego bać, a uczucie niesamowite. Tylko po 6h siedzenia pod kroplówkami mój pęcherz chciał popełnić seppuku na tym fotelu XD
Organizowałam też akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i niestety większość ludzi jest raczej niechętnie nastawiona do takiej formy pomocy, także brawo dla Ciebie :)
  • Odpowiedz
  • 4
@Jarzyna włożę kij w mrowisko. Czy wiesz z jakiego kraju będzie biorca?i czy masz pewność ze w kraju którym mieszkasz nie ma osoby która także potrzebuje przeszczepu?

  • Odpowiedz
@bianconeri3234: @Jewjitsu: dzięki <3, póki co tak jak mówię, nie znajduję na razie żadnych pytań jakie mógłbym zadać. póki wszystko wydaje się jasne.

@zzbkk: @run_away: A co to za różnica jakiej narodowości człowiekowi mogę życie uratować? Nadal to życie człowieka chorującego na chorobę na którą nie ma innego lekarstwa niż szpik bliźniaka genetycznego, które szuka się latami. I mogę mu pomóc. Szanuję Was obu za zapisanie się poltransplant tak samo jak szanuję tych zapisujących się dkmsu - jedni i drudzy pomagacie. <3


@ybila: wow, zajebiście :D Próbowałaś kontaktu z taką osobą? Fajnie, że organizujesz takie akcje zachęcające do tego, niech ludzie wiedzą, że to tak
  • Odpowiedz
  • 1
@Jarzyna mi chodziło o to, że ból po pobraniu jest mocny, w narkozie to wiadomo, że nie boli, ale potem mówienie, że jest lajcik to spore niedomówienie. Dzień po pobraniu będzie Ci ciężko w ogóle się ruszyć na łóżku, będziesz miał problemy z chodzeniem, itd. To tak jakbyś miał ogromnego siniaka nad tyłkiem i ciągle Ci go ktoś naciskał. Tak po tygodniu będzie w miarę normalnie. Oczywiście piszę o pobraniu operacyjnym.
  • Odpowiedz
@3Xpro: ta, było napisane w broszurce, że dzień po musisz siedzieć w szpitalu nie ze względu na pobranie, a właśnie na samą narkozę. I, że w zależności od organizmu regeneracja potem do normalności to 1-5dni do 8-10dni w zależności od osoby.
Spoko, jestem w stanie takie coś przeżyć. Pacjent gorsze rzeczy przeżywa przez tę głupia białaczkę, mi trochę po boli, a Jemu uratuje życie. ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
  • 0
@zzbkk
@run_away jest dużo cichych kontrowersji na DKMS ale jakoś o tym cicho. Fakt ze jest to największa baza i maja największy zasięg.
Co do narodowości to nie masz pewności czy w pierwszej kolejności nie ratują swoich a pacjentom z PL odmawiają jeżeli jest biorca np z Niemiec lub innej prywatnej kliniki który dobrze zapłacił
  • Odpowiedz
@Jarzyna: nie miałam niestety tej szansy, bo jakoś po 3 miesiącach od oddania dostałam informację, że szpik został wysłany, ale lekarze ze względu na stan biorcy nie zdążyli go podać i zmarł. Biorca przed przeszczepem dostaje bardzo silną chemię i nierzadko zdarza się, że do tego przeszczepu nie dochodzi :( Znam tylko narodowość, wiek i płeć biorcy
  • Odpowiedz
@Jarzyna chodzi bardziej o turystykę transplantacyjną, zawyzanie kosztów, nieklarowne działania jeśli mówimy o ochronie danych osób których informacja o genomie może być wykorzystana w nieuczciwy sposób (np. handel organami) i kilka innych. Ja tam wole bez.posrednkkow prosto do.polttansplantu.

https://www.salon24.pl/u/tosz/475356,byla-turystyka-transplantacyjna-i-lobbing-dkms-polska

https://excathedra.pl/index.php?p=/discussion/10185/cala-prawda-o-dkms-czyli-jak-zarobic-grube-pieniadze-na-altruizmie
  • Odpowiedz
@zzbkk tylko po co mieli by odmawiać? Poza tym nawet jeśli to szansa że akurat w tym samym momencie będzie dwóch genetycznych bliźniaków chorych i znajdą jeszcze trzeciego w dkms jest naprawdę niska.
  • Odpowiedz