Wpis z mikrobloga

Nic takiego nie napisałem. Napisałem jedynie, że osoby głupie i niewykształcone mają większa skłonnośc do wiary w bajki co jest oczywiście prawdą bo najwięcej wierzących jest wsród osób bez wykształcenia a wśród najlepiej wykształconych, np. wśród światowej klasy naukowców jest niewielki odsetek wierzacych. Jednak sama wysoka inteligencja nie wyklucza z automatu wysokiej religijności.


@chanelzeg: a widzisz, czyli może to jest tak, ze wraz z większym poziomem wykształcenia (chociaż u nas
  • Odpowiedz
Czyli jednak średnio nie jesteśmy głupsi od ludzi z Azerbejdżanu?


@LowcaG: Tego nie wiem. Wysoka religijnośc jedynie uprawdopodabnia większą głupotę, ale nie działa jednoznacznie bo tak jak pisałem czynników jest więcej.
  • Odpowiedz
Wysoka religijnośc jedynie uprawdopodabnia większą głupotę, ale nie działa jednoznacznie bo tak jak pisałem czynników jest więcej.


@chanelzeg: A ja bym powiedział odwrotnie, to głupota uprawdopodobnia religijność, bieda uprawdopodobnia religijność.

Czyli jeżeli stałeś się bardziej religijny (bliska śmierć) nie stałeś się głupszy, biedniejszy itp.
Widzę inne kierunki. Ale jak mówiłem wiem co chcesz przekazać.
  • Odpowiedz
@chanelzeg: ja bym odpowiedział inaczej. Bogatsze kraje mają nowsze religie, np. wiara w święte prawa autorskie, a następnie wymuszają na biedniejszych krajach, aby przestrzegały ich wiary/religii czyniac ich jeszcze biedniejszymi ;-)
  • Odpowiedz
@chanelzeg: A jaki masz współczynnik korelacji? Bo tak na oko to słabo to wygląda, raczej przy poważnym naukowym podejściu wiele by to nie znaczyło. To nie jest aż tak proste że wielu wierzących = zacofanie kraju i bieda. Takie USA, co zresztą widać na diagramie jest bardzo religijnym państwem, a jest absolutnym prekursorem innowacji. Najważniejsze dla rozwoju kraju i innowacji nie są przesądy ludności a historia i ścisłe elity polityczne
  • Odpowiedz
@Wap30:

A jaki masz współczynnik korelacji?

0,63

raczej przy poważnym naukowym podejściu wiele by to nie znaczyło. To nie jest aż tak proste że wielu wierzących = zacofanie kraju i bieda. Takie USA, co zresztą widać na diagramie jest bardzo religijnym państwem, a jest absolutnym prekursorem innowacji. Najważniejsze dla rozwoju kraju i innowacji nie są przesądy ludności a historia i ścisłe elity polityczne
  • Odpowiedz
@chanelzeg: Jeszcze jak byś chciałbyś rzetelną analizę, zerknij na dane historyczne.
|I co się okazuje, że w Europie religijnośc spada,a w Afryce subsaharyjskiej rośnie. Czy, 20 lat temu (bo od wtedy chbya w Europie zaczęło bardzo to spadać) czy nawet 30 lat temu. Wykres wyglądał by inaczej?
Wg. mnie wyglądał by podobnie.
  • Odpowiedz
0,63


@chanelzeg: Czyli nawet nie silna korelacja

fakt, że religijność jest powiązana z głupotą. Tzn. głupcy i osoby słabo wykształcone łatwo wierzą w historie, które nie mają żadnego sensu ani naukowych
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@chanelzeg: a nie widzisz tu klastrów geograficznych? Afryka, Ameryka Południowa, Europa wschodnia, Europa zachodnia, USA/Kanada
  • Odpowiedz