Wpis z mikrobloga

List z Amarny (EA 15) zatytułowany przez badaczy "Asyria pojawia się na scenie międzynarodowej"

W tym liście król Aszur-uballit I (1365 - 1330 rok przed naszą era) pisze do Amenhotepa III albo Amenhotepa IV (zwany Echnatonem):

Powiedz królowi ziemi zwanej Egiptem: Aszur-uballit I król ziemi boga Aszura wysyła następującą wiadomość:

Życzę zdrowia i pomylności Tobie, Twemu domostwu, ziemi, Twym rydwanom i armii.

Wysłałem do Ciebie dyplomatę/posłannika, aby odwiedził Ciebie i poznał Twój kraj. Do tego momentu moi poprzednicy nigdy do Was nie pisali. Dzisiaj ja pisze do Ciebie. Wysyłam Ci w podarunku (shulmani - nazwa własna. Podarunek dyplomatyczny) wspaniały rydwan, dwa konie oraz drogocenny kamień (kamień z wyrytą datą albo określenie na wagę kamienia tj. dużą sztabę) wykonany z prawdziwego lapis lazuli.

Nie wstrzymuj mego posłańca, którego wysłałem do Ciebie. Powinien on odwiedzić Was i Waszą ziemie i powrócić do mnie, zdając mi relacje jak wygląda Wasza ziemia i kim jesteście."

O tym królu często się nie pisze w historii Asyrii, ale to jest władca, który zrzuca jarzmo Mittani. Asyria do jego panowania będzie wasalem tego kraju. Aszur-uballit I przestaje być wasalem Mittani i przysięga przed posągami bóstw asyryjskich, że Asyria już nigdy nie będzie niczyim wasalem. Co zabawne jego marzenia się spełnią i jego kraj nigdy nie będzie pod niczyim butem, ale zostanie zupełnie wymazany z istnienia kilkaset lat później. Na dodatek ostatnim królem asyryjskim będzie Aszur-uballit II, któremu ironicznie będą pomagać Egipcjanie, ale na próżno.

Na dodatek plotka głosi, że to właśnie Aszur-uballit I rozpoczął tradycje najazdów i kampanii wojennych na sąsiadów po tym jak z wielkiego kapłana został władcą asyryjskim. I to jego identyfikuje się z połączenia religii wojny z realną polityką siły i silniejszego, ponieważ był on pomny na swoje doświadczenia z Mittani.

List

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #archeologia #smoczautopia #myrmekochoria
myrmekochoria - List z Amarny (EA 15) zatytułowany przez badaczy "Asyria pojawia się ...

źródło: comment_6QNeM9FpfzO5tBfP29RAMlBN0bpaAQW2.jpg

Pobierz
  • 4