Wpis z mikrobloga

Hej,

skończyłem prawie całe FAQ, pozostało tylko napisać polecane perfumy.
Wybrałem następujące przedziały, aby umieścić w nich po 10 zapachów:
0-100
100-200
200-300
300+
z tego wszystkiego wybrać po 4 zapachy polecane na początek, które dają dużą szansę, że się spodobają i które są świeże, słodkie, kadzidlane, skórzane.
Wszystko pisałem z głowy, także jest to moja autorska praca.
PROSZĘ O PISANIE UWAGA W KOMENTARZACH, A NIE SAMO PLUSOWANIE :)

Jak rozpocząć przygodę z perfumami

Jeśli chcemy kupić swoje pierwsze perfumy, na które mamy przeznaczoną ilość pieniędzy, to po pierwsze sprawdź listę propozycji zapachowych w danym przedziale cenowy.
Jak już wybierzesz kilka propozycji, to zapisz je sobie i przejdź się do perfumerii – Sephora, Douglas i poproś o pomoc, że chciałbyś je przetestować.
Ważny jest każdy szczegół, ponieważ jeśli wybraliście sobie Blue de Chanel w wersji wody toaletowej (EDT) i jak wspomnicie, że chcecie Blue de Chanel, to możecie zamiast wody toaletowej dostać wersję perfumowaną (EDP), bądź parfum.
Przetestujcie maksymalnie trzy zapachy, poproście o wyraźne zapisanie nazwy danych perfum na bloterze, a te które Wam najbardziej się spodobają – poproście dodatkowo o próbkę z opisem.
Jeśli wybierzecie już dane perfumy, przeglądacie sklepy z listy, w których bezpiecznie możecie dokonać zakupu.

Podstawowe pojęcia

EDT - woda toaletowa
EDP - woda perfumowana
EDC - woda kolońska
EDS - woda odświeżająca
Parfum - w teorii posiadają wyższe stężenie olejków niż EDP, ale mniej niż ekstrakt
Ekstrakt perfum -w teorii posiadają najwyższe stężenie olejków zapachowych
Parametry – w niej ujmujemy projekcję oraz trwałość zapachu
Projekcja – określamy nią jako moc i czas projektowania zapachu, na zasadzie czy go odczuwają inne osoby z odległości tzw. ogon
Trwałość – jest to czas, po którym zapach znika ze skóry i staję się bardzo słabo wyczuwalny
Tester - jest to PEŁNOWARTOŚCIOWY produkt, nie różniący się niczym w zapachu od pełnego produktu zapakowanego w oryginalne opakowanie. Różnicę mogą występować w batchu. Testery nie posiadają zazwyczaj korka, czy pudełka.
Wypust – nowy produkt na rynku
Wąchalnia – miejsce, gdzie możemy przetestować perfumy
Legit – jest to uproszczenie myśli, czy dany produkt, sprzedawca, sklep itp. jest wiarygodny, oryginalny
Odlewka (dekant) – są to przelane perfumy do szkiełka bądź fiolki
Rozbiórka (rozlanie) – polega na wspólnym podzieleniu się danym zapachem, który jest przelewany do dekantów
Ubytek – jest to ilość perfum, które zostały wypsikane z flakonu
Vintage – są to perfumy, które posiadają większą wartość ze względu na oferowaną przez siebie jakość, czy parametry i nie są już produkowane. Nie każdy vintage jest z racji roku produkcji wart jego miana
Reformulacja – zabieg zmiany składu perfum, który może wpływać na zmianę samego zapachu, oraz na jego parametry
Blind buy – kupienie zapachu w ciemno, bez jego wcześniejszego przetestowania
Test nadgarstkowy – test polegający na aplikacji perfum na nadgarstek w celu określenia jego zachowania na skórze
Test bloterowy – test polegający na aplikacji zapachu na bloter, w celu sprawdzenia swojego pierwszego wrażenia na temat jakiegoś zapachu
Test globalny – najważniejszy testów, który ukazuję jak perfumy sprawują się w codziennym użytkowaniu. Po testach globalnych przy wielu zmiennych, jesteśmy w stanie lepiej poznać sam zapach i jego naturę
Próbka – są to odlane perfumy do małej fiolki, zazwyczaj nie przekraczające 1,5ml
Aplikacja – wykonanie czynności psiknięcia perfum na naszą skórę, włosy, bądź ubrania
Ilość aplikacji – ilość psiknięć z atomizera
Nisza – są to perfumy których dostępność do testów jest okrojona, oprócz wcześniejszego blind buy. Zazwyczaj są to zapachy trudniejsze w odbiorze i kosztują więcej za mniejsze pojemności niż ogólnodostępne w perfumeriach zapachy. Poznawanie niszy raczej jest zalecane bardziej świadomym użytkownikom, którzy mają już jakieś doświadczenie z perfumami
Killer – są to perfumy które posiadają bardzo dobrą projekcję, trwałość i potrafią „dusić otoczenie”, Biurowiec – perfumy nadające się typowo do pomieszczeń biurowych
Świeżak – perfumy które odświeżają, są lekkie i cytrusowe
Słodziak – perfumy które są słodkie, posiadają słodsze nuty w sobie
Piramida zapachowa – piramida pokazująca nuty górne, środkowe oraz dolne wraz z poszczególnymi składnikami je budującymi
Otwarcie – jest to pierwsze 10-15 minut od aplikacji perfum na skórę
Dry down – jest to finalne wybrzmienie zapachu, gdzie zostają same nuty dolne. W nutach bazy jest zawarta trwałość zapachu
Pusty psik – jest to moment w którym pierwszy raz naciskamy atomizer celem aplikacji zapachu.
Mainstream – zapachy powszechnie uważane za powszednie, popularne
Zapachy deasignerskie – perfumy od najpopularniejszych marek związanych z szeroko pojętą modą
Bańka zapachowa – jest to sfera, która otacza nas po aplikacji perfum, tworząc „perfumową bańkę”

Podstawowe zapachy w wybranych zakresach zapachowych z linkiem do fragnatiki, aby był opis – z boku napisać w jakiej największej mierze są - czy są świeże, czy słodkie, kadzidlane, czy skórzane. Myślę, że wystarczy taki podział.
Do tego jeszcze z tych wszystkich propozycji wybrane perfumy, które są uniwersalne, do biura, na siłownie, na wyjście na miasto, czy do garnituru.

Sklepy, gdzie bezpiecznie można zakupić perfumy

Wielu z Was zastanawia się, czemu w perfumeriach internetowych ceny są o wiele niższe za ten sam zapach, co jest dostępny w Sephorze, Douglasie, czy innych drogeriach.
Różnica wynika z tego, że internetowe perfumerie nie muszą opłacać tak dużej ilości lokali za ich wynajem, opłacać armii pracowników, tworzyć kampanii reklamowych które znajdziecie w telewizji i ogólnie tworzyć ogólnie pojętego marketingu wokół swojej firmy.
To wszystko wpływa na marże, która w porównaniu do najpopularniejszych perfumerii jak elnino, czy e-glamour są horrendalnie duże.
Produkty sprzedawane w internetowych perfumeriach - które są sprawdzone, są TAKIE SAME JAK W SEPHORZE, CZY DOUGLASIE.
Nie oznacza to, że czasem może wystąpić przykra sytuacja związana z naszymi zakupami, ale tak samo jak w wyżej wymienionych sklepach , przysługuję Wam prawo do reklamowania towaru.

Lista zaufanych sklepów:
Iperfumy, e-glamour, elnino, pachnidełko, draft, parfems, brasty, dolce, proste-zakupy, empik, perfumesco, amfora, tagomago, indizio, izapachy, marciano, komputronik, emag, euforia perfumeria, smyk, merlin, klik, perfumeria warszawa.

Czego unikać
Kupowania na allegro, jeśli nie jesteśmy pewni sprzedawcy oraz jego towaru.
Kupowania perfum tzw. lanych, ponieważ nigdy nie wiadomo co w nich jest zawarte, poza tym jest to wspieranie towarów podrobionych (jednakże jeśli ktoś chce, to oczywiście droga wolna).
Kupowania perfum w ciemno dla kogoś tzw. „blind buy” jeśli nie jesteśmy pewni co dana osoba lubi.
Kupowania perfum na OLX, jeśli nie jesteśmy pewni sprzedawcy i sprzedawanego towaru. W dobie masowej produkcji podróbek, najlepiej jest perfumy zobaczyć osobiście i wcześniej zaopatrzyć się np. w próbkę, którą z miłą chęcią Wam dadzą w Sephorze.
Również dobrze jest, aby zrobić zdjęcie pudełka oraz flakonu w newralgicznych miejscach jak – zgrzewy opakowania, tam gdzie jest batch code oraz opis perfum, przód pudełka, spód flakonu, korek itp.
Im więcej szczegółów będziecie wiedzieli, tym lepiej zweryfikujecie dane perfumy.
Zadawania pytań, jeśli nie przeczytało się tego FAQ. W innym przypadku na rozwiązanie każdego problemu, polecamy Yves Saint Laurent - Kouros.

Czemu perfumy na mnie „źle” pachną”

Każdy z nas posiada inne pH skóry, która jest indywidualną sprawą. Ten sam zapach po aplikacji na dwóch różnych skórach, może oddawać inne wrażenia zapachowe, posiadać różne parametry, dlatego złoty środek nie istnieję.
Również pogoda, temperatura, nasze samopoczucie mają wpływ na to, jak dany zapach jest przez nas odczuwany.
Czasami dane perfumy potrafią projektować na nas mocno, by kolejnego dnia dość szybko gasnąć, dlatego testy globalne pozwalają nam określić naturę danych perfum na nas.
Są sytuację, w których po prostu nasza skóra się z danymi perfumami nie lubi i nie należy doszukiwać się teorii spiskowych, że ktoś dolał do flakonu np.
spirytusu.
Oczywiście są sytuację, gdy dane perfumy są zepsute, były źle przechowywane, rozszczelniły się, były nieodpowiednio przelane do szkiełka.
Są to sytuacje rzadkie, ale trzeba brać pod uwagę, że tak czasami się zdarza.
Świat perfumowy nie jest 0-1 i w bardzo dużej mierze, Wasze własne doświadczenie jest w stanie Wam najbardziej pomóc w rozwiązaniu wielu zagwozdek z nim związanych.
Zawsze pozostaję Wam zapytanie na tagu, jeśli to FAQ nie jest w stanie rozwiać Waszych wątpliwości.

#perfumy
  • 66
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ja ogólnie mam dwa zapachy, które chce sobie kupić, ale oba drogie. Jeden to Sauvage, drugi to Chanel Bleu de Chanel. Oba całkowicie inne, ale oba bardzo fajne. A dobrym sposobem jest kupowanie probek np na allegro (koło 4-5zl za sztukę) i kupić sobie kilka do testowania, ja tak poznalem wlasnie te zapachy, nie lubię chodzić do perfumerii, a raczej to nie mam czasu ani mi sie nie chce :-P
  • Odpowiedz
@dradziak: na liście poleconych sklepów jest komputronik. To błąd czy tam serio można kupić perfumy? Sorry za off top.

Edit. Sprawdziłem, faktycznie są. To mnie bardziej zaskoczyło niż swego czasu Smyk
  • Odpowiedz
@dradziak: a znasz i co myslisz o takim cos jak Fragonard? To sa perfumy “lane” niby i zamienniki “markowych”. Kupuje od czasu do czasu i sa bardzo mocne, a mialem sporo Lalique, Lancome itp Wolaj.
  • Odpowiedz
świeże, słodkie, kadzidlane, skórzane


@dradziak: taki trochę dziwny podział. Skoro FAQ ma być maksymalnie efektywny, to nie można za bardzo komplikować. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Główny podział w obrębie kategorii cenowej powinien być funkcjonalny, czyli powiedzmy po dwie (pierwsze nieco bardziej letnie) propozycje dla każdej: casualowo-sportowe, uniwersalne do pracy, eleganckie do garnituru, pociągające na randkę, szczypta ekstrawagancji (coś ciekawego, mniej użytkowego, na poszerzenie horyzontów). Można do
  • Odpowiedz
  • 0
Kurde zawsze to faceci testuja perfumy, a fajnie było by poczytać co różowej kupić na prezent.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dradziak: Piękna sprawa, jak zaczynałem 3 miechy temu to byłby idealny guide dla mnie. Oczywiście nadal jest dużo kwestii, o których się dowiaduję albo sobie systematyzuje :)
Jak ktoś wspomniał, można by jeszcze opisać trochę określenia zapachów, które są używane, oriental itp, oraz kiedy używać perfum z takimi nutami (chociaż ja czasami wieczorowe używam i za dnia).
Świetna sprawa. Szacun ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz