Wpis z mikrobloga

@canis_lupus: @lesio: @chwiejus Siemanko, tak jak obiecałem. Może trochę opóźniony ale jest wpis. Ogólnie zajmuje się elektroniką - z racji zawodu, oraz hobbystycznie drukiem 3D, który krótkofalowcom bardzo pomaga.
Jeżeli chodzi o jakieś mniejsze lub większe projekty to testowałem chyba większość anten używanych przez krótkofalowców więc możecie się pytać o rozwiązania konstrukcyjne etc. A na mniejszą skalę robiłem baluny (teraz przyszły mi nowe rdzenie i jeżeli ktoś chciałby być królikiem doświadczalnym to zapraszam na PW), robię i sprzedaję nadal duplexery (myślę o triplexerach) i w sumie to tyle - reszta na rynku jest w miarę dostępna więc nie widzę powodu żeby powielać fabrykę - tym bardziej że nie zrobię tego taniej...
Aktualny projekt to TRX na 2m/70cm i 23cm (TX board na zdjęciu) bo jest bardzo mało TRXów tego typu a z racji słabnącej aktywności słońca niedługo zakłądam że to będzie jedyna forma komunikacji pośród krótkofalowców. TRX zasilany będzie jakimś ARMem (jeszcze nie wybrałem), na pewno z instrukcjami DSP, bo chce żeby obróbka sygnału była obsługiwana w pełni przez uC. Radio będzie "trochę" SDRem, z tym zę przetwornik zakładam że będzie widział około 150kHz pasma - to mało ale nie stawiam nawet na wodospad tylko na dynamikę i niską cenę. Nie wiem czy będzie to projekt typu open source ze względu na to że chińczycy bardzo chętnie zrobią #!$%@?ę. A cena nie powinna przekroczyć 600 zł. #krotkofalarstwo
technic - @canis_lupus: @lesio: @chwiejus Siemanko, tak jak obiecałem. Może trochę op...

źródło: comment_vpAmZhj8r4kRyIHO8Nhf5Kn42us8sg7F.jpg

Pobierz
  • 14
@warstwowy_kabel: conieco. Najprościej mi powiedzieć, że na wyższych częstotliwościach stosuje się coś takiego jak cylkuratory ferrytowe i tam masz nadawanie i odbiór jednocześnie więc nie ma "przełączników"
@technic: Dzięki wielkie za podzielenie się swoim hobby. Z racji tego, że krótkofalarstwem zajmuję się de facto od listopada, kiedy to odebrałem swoje pozwolenie radiowe z chęcią podpytam o anteny bo raczej chciałbym budować własne niż kupować gotowce (sprawia mi to przyjemność). Obecnie udało mi się zakupić TRX Kenwood TS-590S i zrobić antenę wielopasmową endfed 80-40-20-15-10m
http://tnijurl.com/deeb364af1cc/
(która już wisi, ale niestety wymaga małych poprawek).

Super pomysł z tym TRX-em. Z
@wiecejszatana: pomysł całkiem fajny pod warunkiem dobrego uziemienia bo inaczej bardzo często będzie dochodziło do uszkodzeń. Pomyślę nad zrobieniem wzmacniacza/przedwzmacniacza dołączanego do anteny.
@wiecejszatana: sumatory musisz zbudować. Wbrew pozorom to nie jest takie trudne. Tylko będziesz potrzebował teflonowych koncentrykow o impedancji innej niż 50 om.slowo klucz - dzielnik Wilkinsona
@technic: Nie jestem pewien tego dzielnika wilkinsona, bo te wzmacniacze nie będą miały ba wyjściu 50Ohm, natomiast wszystkie dzielniki jakie znalazłem w sieci są oparte na przewodach 75 Ohm + 50 Ohm.
muszę się przyjrzeć jak w tym wzmacniaczu jest końcowy balun zrobiony.