Wpis z mikrobloga

@handluje_glutenem: @cruc: tak właśnie znalazłem, te bazaltowe morza powstawały relatywnie wcześnie po powstaniu księżyca, kiedy występowała jeszcze tam aktywność wulkaniczna, pare dość dużych obiektów zderzyło sie z nim co wywołało wypływ magmy z pod cienkiego płaszcza księżyca. Reszta kraterów powstała juz po ostudzeniu sie księżyca dlatego juz nic z pod płaszcza nie wypływało i uderzenia pozostawiały po sobie tylko "puste" kratety.
@cruc: Prawdopodobnie wyobrażasz sobie, że Ziemia i Księżyc oraz orbity meteoroidów wyglądają tak: https://i.imgur.com/U1IIKjp.png
W rzeczywistości jednak układ prezentuje się mniej więcej następująco: https://i.imgur.com/PG2aNyW.png

Ziemia pełni praktycznie zerową rolę fizycznej "tarczy" dla Księżyca. Z punktu widzenia naszego satelity zasłania obszar na niebie równy mniej więcej złotówce na długości wyciągniętego ramienia.
@Nollu: Grubość skorupy Księżyca jest inna z widocznej strony (cienka) i z tej niewidocznej (grubsza) - i ten fakt jest potwierdzony.

Różnica w grubości objawia się z kolei tym, że w tej cieńszej, podczas uderzenia meteorytów w czasie wielkiego bombardowania, uderzenia większych meteorytów przebiły skorupę, doprowadzając do wylania się na zewnątrz lawy i stworzyły morza (te ciemne obszary), natomiast z drugiej strony, z powodu tej różnicy w grubości, skorupa nie została