Wpis z mikrobloga

@tptak Przepraszam, że zaniedbałem tag, ale odkąd straciłem swój zakwas, przestałem piec chleb. Nie oznacza to, że nie zamierzam do tego wrócić, bo zamierzam. I to wkrótce. :-) A wracając do tematu - pomysł popieram, bo pieczenie chleba to swego rodzaju powrót do korzeni i dla większości ludzi wydaje się niemożliwe, że wyśmienite chleby można piec samemu w domu i po opanowaniu podstaw nie wymaga to sporego nakładu sił. Popularyzacja pieczenia własnego
@tptak Może konkurs to niekoniecznie, nie wyobrażam sobie jakby to mogło wyglądać. Najładniejsze zdjęcie chleba? Najsmaczniejszy chleb? Ale jak teraz sprawdzić smak na odległość.

Natomiast sama akcja typu piecz chleb jak najbardziej. Trzeba uświadomić że pieczenie chleba jest nie tylko przyjemne ale i nie jest skomplikowane a tak chleb jest smaczniejszy, zdrowszy i dłużej zachowuje świeżość. Ostatnio usłyszałem od wspólnika najlepszy komplement - Twój chleb smakuje tak, jak za gówniarza mama wysyłała
@Kurisutofa: To co mi się najbardziej podoba w tym tagu to to, że nie oceniamy. Ktoś przestał pisać? Nie ma problemu. Ktoś chce maszynę do chleba kupić? Nie ma problemu. Ktoś nie chce zakwasu, tylko drożdże? Nie ma problemu. Coś nie wyszło? Nie ma problemu (znaczy się pomożemy, doradzimy, powtórz; super że próbujesz).
@thevion: Gdyby było kilkoro chętnych, moglibyśmy np. przygotować kilka przepisów, wystosować nagrody (ja mógłbym komuś zafundować Hamelmana,
@tptak Chętnie dołożyłbym się do nagród i organizacji.

Jeśli chodzi o scenariusz to może przygotować post lub znalezisko o tym czemu wychodzimy z inicjatywą, zaletami własnego wypieku chleba a pod spodem dać przepis na zakwas i tak jak było pisane kilka prostych przepisów na chleb. Termin oczekiwania na prace to np byłoby 10 dni ( zakwas musi dojrzeć ).
Szkoda że dzień chleba jest z październiku. Najbliższe tematyczne to dzień rogalika 30
@thevion: Ja bym zrobił mimo wszystko też jakiś chleb na drożdżach lub coś na drożdżowym zaczynie, nie sam zakwas. Ale można by przygotować dwa-trzy przepisy, przygotować listę potrzebnych składników i sprzętów, aby ludzie się zaopatrzyli i w ogóle.

Czy byłby sens uruchomić jakiś discord albo coś, aby się rozmówić?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tptak: dla mnie ciasto to nie chleb :P
Od ciast mam Białkę, ja w domu jestem od pieczywa
Ciasta mi nie wychodzą, chodź 2 lata temu piernik dojrzewający był podobno rewelacyjny... Ale tu więcej dojrzewania jak zakwas niż pieczenia...

Co do komunikatora to moze discord?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tptak: Jeżeli chodzi o zachętę do pieczenia chleba, to jak najbardziej, każdy w domu ma składniki, wystarczą tylko chęci, na początek chleb na drożdżach, potem na zakwasie, a kwestia konkursu, to przykładem konkurs fotograficzny, każdy biorący udział zamieszcza zdjęcie swojego wypieku wraz z karteczką z nickiem, ewentualnie krótkim opisem, kiedy i w jakich okolicznościach zaczął piec chleb, wygraną mogą być książki tematyce lub akcesoria do wypieków :)
dla mnie ciasto to nie chleb :P


@JusTQL: bojówka piekarska to nie bojówka chlebowa :P jak będzie dużo to będzie można oddzielić zaprzyjaźnioną bojówkę cukierniczą. Póki co nie ma sensu