Wpis z mikrobloga

Kurła to już jest za mocne xD Mats Hartling używając spółek East ASsets i Noble Capital Partners (spółka która jest teraz właścicielem Wisły) oszukuje ludzi na bitcoiny?????
Taką opinie znalazłem na giełdzie petrofinder.com
#wislakrakow

"Beware of a fraudster who uses the data of East Assets Plc and NOBLE CAPITAL PARTNERS LIMITED to cheat people on the Internet.
The fraudster uses the name Mats Hartling and Micael Magnusson, who is no longer an employee of East Assets Plc and NOBLE CAPITAL PARTNERS LIMITED.
Mats Hartling and Micael Magnusson are the same person / scammer.
Cheater is given as an agent who buys large amounts of Bitcoins (BTC) for its clients, but the condition of the transaction is opening a account a Bahamas Bank.
A typical Nigerian scam !
Mats Hartling and Micael Magnusson use email addresses to cheat people:
micael.magnusson@noblecapitalpartners.co.uk
mats.hartling@eastassetsplc.co.uk
info@eastassetsplc.co.uk
The links to company registration data below show that Mats Hartling and Micael Magnusson have not been employees for a long time:

https://beta.companieshouse.gov.uk/company/09422951/officers
and
https://beta.companieshouse.gov.uk/company/06564089/officers

Note:
Before you use the services of the agent, carefully check his personal details because 95% of agents at Petrofinder.com are scammer's who combine to steal your money or BTC."
  • 17
@Piceek: tak - również dopuściłem taką możliwość, że się ktoś podszywa ale mamy tutaj maile z dwóch różnych jego domen mailowych - East Assets (co do której już wykazałem, że była próbą naciągnięcia ludzi na niestniejącą sieć lombardów) i Noble Capital Partners. Podszywacz musiałby robić to z różnych jego skrzynek - bardziej uwierzę, że to on we własnej osobie.
@Renard15: Nie wierzę w to, że ktoś w klubie uwierzył w Hartlinga. Jeśli wiedzą co z niego za ziółko to wytłumaczenie jest jedno - jest potrzebny żeby oddać klub fikcyjnemu podmiotowi i rządzić z tylnego fotela. I to w biały dzień - kiedy wszystko można sprawdzić w Internecie i kiedy wszyscy się tą sprawą interesują. No nie powiedziałbym że to jakiś geniusz zbrodni wymyślił xD