Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
Jako, że w końcu wziąłem się za książkę "Twierdza" Igora Janke, traktującą o najbardziej radykalnej, antykomunistycznej organizacji w PRL - Solidarności Walczącej, będę tu co jakiś czas wrzucał ciekawostki na jej temat.

Sam nie miałem do końca świadomości jak odważne i bezkompromisowe działania przeprowadzali, swą postawą nawiązując do najlepszych tradycji AK. Opluwane dziś przez wielu za sprawą #neuropa i im podobnych nazwiska jak Kornel Morawiecki czy Antoni Macierewicz, których właściciele wykazywali się w tamtych czasach jajami wielkości arbuzów, rezygnując dla ważniejszych w swej hierarchii celów z kariery naukowej, młodzieńczej beztroski, pasji, miłości czy zwykłego, spokojnego życia. Ryzykując życiem, ofiarowując Polsce swe cierpienie, połamane palce, ciężkie pobicia, nękania.

Rozmach z jakim działali budzi niesamowity respekt. Przytoczę tu choćby sytuację z pewnego pierwszomajowego, wrocławskiego pochodu, w który ukradkiem włączyli się działacze SW. Pod sceną zorganizowaną na tę okazję, a zapełnioną partyjną "górą" i ruską generalicją, rozwinęli ogromny transparent, czym wymusili interwencję zdezorientowanych zomowców. Gdy ci, sprowokowani, dokonali ostrzału gazem łzawiącym, nie spodziewali się obrotu spraw, który zafundowali im manifestujący. Odrzucając granaty z gazem, w kierunku sceny, doprowadzili oni do jej podpalenia i panicznej ucieczki czerwonych notabli, czmychających w popłochu i zalanych łzami. W dodatku, kierunek jaki obrali, nie przysporzył im szczęścia. Pilnujący partyjnych budynków zomowcy, zinterpretowali nadciągający tłum jako opozycjonistów szturmujących czerwone włości, serwując im solidny #!$%@? pałami.

#4konserwy #historia #bekazlewactwa #polska #antykomunizm #solidarnoscwalczaca #wroclaw
  • 5
  • Odpowiedz
@PiPiPingu: Jak czytasz takich autorów to jak byłem ostatnio w Polsce to kupiłem cały plecak książek i bardzo mi polecano w dobrej księgarni w Wawa Lisickiego - Epoka Antychrysta. Jeszcze nie czytałem.
  • Odpowiedz
@werdum18: Ot zwyczajne opowieści z gatunku tych serwowanych przez wojaka Szwejka. Szczególnie rozbawił mnie fragment o ZOMOwcach nie rozpoznawających rosyjskich generałów i spuszczających im #!$%@? oraz porównanie do AK XD
  • Odpowiedz
@P.......u szkoda, że nasi bohaterowie po "obaleniu komuny" trochę poczekali i wzięli się za tworzenie PRL Bis. Poza tym chyba mocno podkoloryzowane te opowieści.
  • Odpowiedz