Wpis z mikrobloga

#bhp #chemia #biologia #medycyna
Mircy mam pytanie odnośnie szkodliwości formaldehydu. U mnie w pracy okazyjnie stosowany jest w pewnych badaniach roztwór zawierający formaldehyd. Pytanie przy jakich stężeniach powinniśmy stosować wzmozoną czujność. W roztworze znajduje się niewielka ilość formaldehydu bo mowa o 1gramie (przy czym nie wiem czy czystego formaldehydu czy formaliny) na 5l m.in wody. Czy taki roztwór jest niebezpieczny w krótkotrwałym kontakcie ze skórą, lub parując?
  • 8
  • Odpowiedz
@Owoc_w_kreplu @pawel4freak @3mielu dzięki za odpowiedź. Powstaje natomiast pytanie co w przypadku rozcieńczania? Kupujemy stężony roztwór, który ma kartę charakterystyki, natomiast do naszych celów jest rozcieńczany 40 krotnie. Jak określić wtedy środki bezpieczeństwa.
  • Odpowiedz
@3mielu: może się trochę źle wyraziłem. Formaldehyd jest jedynie jednym ze składników stężonego roztworu. Ostateczny roztwór którym pracujemy ma tylko ok. 0,02% formaldehydu jeżeli dobrze liczę. A kart dla tak niskich stężeń nie mogę znaleźć.
  • Odpowiedz
Nie da się na to odpowiedzieć nie mając wyników pomiaru środowiska pracy. Wchodzi do firmy akredytowane laboratorium i robi pomiar.
Norma to 1mg/m3 dla narażenia chwilowego NSCh i
0,5 mg/m3 dla narażenia całodniowego 8h NDS
Wtedy po badaniach masz jasno opisane czy te wartości są przekroczone czy nie.
Jeśli są przekroczenia to trzeba stosować zainstalować dodatkową wentylację albo specjalne maski, bądź aparaty oddechowe.
  • Odpowiedz
A co do karty charakterystyki to jak najbardziej tam znajdziesz dobrą informację. Jednak to ile się tego stosuje i jak często może mieć znaczący wpływ na istotę sprawy.
  • Odpowiedz