Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #kia #ceed #hyundai

Hej, powoli zaczynam się z żoną rozglądać za nowym autkiem. Nie znam się na tym zupełnie, dlatego wolę przycelować w nowy samochód z salonu niższej klasy niż "pięcioletni premium".

Na oku mam dwa podobne samochody i chciałem się was poradzić, czy informacje które zebrałem są zgodne z prawdą.

1. Pierwszym wyborem jest Kia Ceed III, z silnikiem 1.4 MPI 100km, pewnie Combi w wersji M. Zamknę się w kwocie 72 tys. z konfiguratora.
2. Drugim wyborem jest Hyundai i30 - ten sam silnik. Wyposażenie też na podobnym poziomie.

Pierwszą sprawą o którą chciałbym podpytać jest silnik. Robimy z żoną około 6-7tys. km rocznie. Codzienna trasa wygląda tak, że jest to 6 odcinków po 500m do 3km. Wiem, że to beznadziejne jeżdżenie, ale pracujemy blisko i przedszkole mamy blisko, więc w obie strony do pracy zabieramy się całą rodziną i po drodze rozwozimy - wszystko w jednym kierunku. W związku z tym silnik pewnie chodzi non stop na zimnym, bo rozgrzać to się on nie rozgrzeje raczej.

Mechanik powiedział mi, że mam unikać w takim wypadku silnika z turbosprężarką, a ten właśnie w tych samochodach wybrałem najpierw 1.4 turbo. Poczytałem w necie i raczej też odradzali na takie beznadziejne jeżdżenie. Trasy robimy pewnie 2-3 w roku. Poradźcie proszę czy to dobry wybór.

Będzie to nasze pierwsze auto więc proszę was, dajcie po prostu znać na co zwrócić uwagę - wybrałem w Kii wersję M, bo zależy mi w zasadzie z bajerów na:
- automatyczna klima (czy warto?)
- skórzana kierownica
- wygodne fotele
- chciałbym automat, ale widzę, że automat jest tylko do tego najmocniejszego silnika i jest to sporo droższe

Coś jeszcze warto brać w nowym aucie?
  • 68
@mfusnik: A czy jak kupowałeś Ceeda, to brałeś jeszcze jakieś inne marki i modele pod uwagę? Jakieś Ople, Toyoty, Mazdy, Fordy itd? Dasz znać jakie masz przemyślenia na temat innych marek?
@jaroslaw_madry: Jakbym miał kupować używane auto to jednak wolałbym wydać w granicy 30-40k. Jak mam wydać 60-70 to zdecydowanie wolę nowe z gwarancją. Jak pisałem, nie jeżdżę dużo, więc nie nacieszę się dużym silnikiem za bardzo.
Coś jeszcze warto brać w nowym aucie?


@kegnar:
- kamera cofania
- podgrzewana kierownica
- podgrzewane fotele

w styczniu odebrałem nowe Picanto, jeżdżę już prawie rok i jestem zachwycony ;)
@epi: podgrzewane fotele i kierownica niestety są dopiero w wyższej wersji wyposażenia i w dodatku za dopłatą. Sama dopłata 2k mnie nie boli, ale dopłata do wersji L w której nie widzę niczego ciekawego już mnie boli ;) Ale dzięki za info - faktycznie to jest coś co bardzo bym chciał mieć.
Dodatki w wersji L:
Elektryczna regulacja podparcia lędźwiowego foteli przednich
Regulowana wysokość siedziska fotela pasażera
Przyciemniane szyby tył
Wykończenie wnętrza Premium: tapicerka materiałowa z elementami skóry ekologicznej, chromowane klamki wewnętrzne, elementy
wnętrza lakierowane na wysoki połysk w kolorze czarnym
Felgi aluminiowe16 calowe z oponami 205/55/R16
Kolorowy wyświetlacz LCD komputera pokładowego o przekątnej 4.2” (niedostępne dla wersji Business Line)
Elektrycznie składane lusterka zewnętrzne z funkcją kierunkowskazów
@kegnar: policz lepiej czy robiąc takie małe przebiegi nie bardziej opłaca się wam jeździć taksówką. Pamiętaj o utracie wartości i kosztach niezależnych od przebiegu (OC, badanie techn, wymiana oleju (trzeba co rok tak czy siak).
No i nawet wolnossące 1.4 na tak krótkich dystansach będzie palić 10-12 litrów - popatrz testy spalania na Autocentrum.
@epi: też doceniam te dodatki w picanto, tylko że ja mam z 16 roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@kegnar: ekoskóra w kii to dziadostwo (w innych markach też). Na długo bierzesz wóz? Przy tych przebiegach znowu bardziej opłaca Ci się chyba najem długoterminowy btw ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sztefen_muller: Jestem świadom kosztów, ale to zakup na 7-10 lat, więc po tym okresie zadbane auto z małym przebiegiem będzie w moim odczuciu łatwo sprzedać. Auto jest mi po prostu potrzebne, bo to przy rodzinie 2+2 ogromny komfort i mnie na niego po prostu stać. Spalanie wiem, że będzie takie, bo moja fabia teraz pali 10 litrów mimo takiego śmiesznego silnika.

A i bym zapomniał: Taxi = HIV ;)
@kegnar: no to faktycznie zakup. Spalanie to około 8 litrów Ci wyjdzie (wiem, bo pracownica pokonuje takie dystanse w i30 z takim silnikiem, ale wóz z 08 roku). Możesz ewentualnie w tych pieniądzach kupić też Dacie z lepszym wyposażeniem
@sztefen_muller: Patrzyłem na hybrydy, ale w zasadzie do 100k to zostaje ci tylko Auris, który mam w firmie i bardzo w środku mi się nie podoba. Mieszkam też w bloku więc pełen elektryk nie wchodzi w grę bo nie mam go gdzie ładować.
@ScaRRyMaN: Patrzyłem na Dacie i Tipo, ale żona powiedziała, że kategorycznie nie chce żadnych wynalazków. Wolę chyba normalną markę i trochę uboższą, tym bardziej, że nie mam takich wygórowanych wymagań odnośnie wyposażenia.
@ScaRRyMaN: @epi: No to się przejdę do salonu i wrócę pewnie z kolejną serią pytań ;)

A powiedzcie mi jak to jest z gwarancją i serwisem. Mogę kupić auto np. w Warszawie i realizować gwarancyjne naprawy w Bydgoszczy?