Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki i mirabelki, takie coś mnie nurtuje:
Rok temu kupiłem telefon w sklepie na FVAT na moją JDG.
Chciałbym ten telefon teraz sprzedać. Załóżmy, że wystawiam go na portal aukcyjny i sprzedaję osobie prywatnej. Oczywiście telefon jest sprawny, ma tylko zewnętrzne ślady zużycia (ryski etc). Wystawiam na niego FVAT, bo musi zejść ze stanu + muszę odprowadzić podatek od tej sprzedaży.
I teraz pytanie: czy jak ten telefon się nabywcy zepsuje po np. 3 miesiącach (po prostu, np wyświetlacz padnie) - czy odpowiadam w stosunku do nabywcy z tytułu rękojmi? Da się jakoś przed tym bronić?
#prawo #zakupy #rekojmia #reklamacja #gwarancja
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@LudwikXIV: dwa błędy w jednym zdaniu. Po pierwsze, jak jesteś przedsiębiorcą to konsumentowi praktycznie nigdy nie wyłączysz skutecznie rękojmi bo nie ma przepisów szczególnych które by na to pozwalały. Po drugie, kupujący nie ma żadnego obowiązku zbadania rzeczy. Przedsiębiorca musi, ale konsument w ogóle.
  • Odpowiedz
@LubieSzaszylkiZLublina: jak jesteś osobą fizyczną to wystarczy wyłączyć rękojmię, jak sprzedajesz jako firma to już Twoje ryzyko, chyba że sprzedajesz firmie i wyłączycie rękojmię. Ewentualnie jeśli coś ma wady, o których wiesz to wystarczy o nich rzetelnie poinformować, wtedy rękojmia nie działa. Gorzej jak coś się ujawni później.
  • Odpowiedz