Wpis z mikrobloga

#1983 #netflix #netflixpl #historia

Nie linczujcie mnie, jeżeli temat był gdzieś poruszony. Oglądaliście tę produkcję - 1983?
W jednym z odcinków gen. Świętobór opowiada, jakie zadanie miały skrzydła u husarzy... Miały siać popłoch i zniszczenie .... ( _) jakie dzbany tam musiały pracować ?
Pamiętam do dziś, jak mój nauczyciel z historii rozprawił się z tym mitem: " wyobraźcie sobie huk armat, świst kul armatnich przelatujących obok, łomot uderzeń, iitp itd. a teraz wyobraźcie sobie że powiewające piórka na wietrze pryf pryf miałyby wystraszyć konie przeciwników..., Poza tym przeszkadzały one w walce, obrotach itp., dlatego pełniły jedynie funkcje reprezentatywne". No chyba, że to ja dzban jestem??
  • 13
@paulinapa: Mi się wydaję, że skrzydła były tylko paradne. Natomiast rolę odstraszania miały pełnić proporce przymocowane do kopii. Były długie więc zarówno ich wygląd (skręcające się i majtające na wietrze i w biegu) jak i szum przy sporej liczbie mógł wystraszyć nieprzyzwyczajone konie przeciwnika. Dodatkowo cała chorągiew miała jednakowe proporce więc to był też znak rozpoznawczy.
@paulinapa: @StorVoldighed: to jest mit i dorabianie do niego uzasadnień wyssanych z palca. Na większości obrazów z epoki nie mają żadnych skrzydeł. Nawet jeśli się takie zdarzają trzeba brać pod uwagę skąd autor miał wiedzę bo często po prostu mógł obserwować jazdę w trakcie uroczystości a nie w polu. Jeśli doliczyć do tego znany opłakany stan finansowy wojska, zużycie materiału w czasie kampanii, to jest jasnym, że brakowało na rzeczy
dertom - @paulinapa: @StorVoldighed: to jest mit i dorabianie do niego uzasadnień wys...

źródło: comment_AhJHXkwnHZn6unJuqK6YHjHcejdnmNKc.jpg

Pobierz
@dertom: zatem skrzydła, nawet w formie reprezentatywnej były rzadko spotykane, a przedstawienie husarzy w nich, to tak jak hełmy wikingów z rogami?

@bocznica: sam pomysł na osadzenie fabuły w takiej rzeczywistości jest ciekawy, odważny. Problem leży w jego realizacji.

Moim zdaniem największe minusy:
-gra aktorska Musiała - może to tylko uprzedzenia do aktora, nie wiem, no i kilku innych aktorów.
-zamiast wykorzystać wątek z wojskiem, zostawili go jako wabik na
@paulinapa: gdyby pióra w skrzydłach miałyby odstraszać, to żadna sowa czy inny ptak drapieżny nic by nie upolował.
Za gówniaka pościel dawało się do krochmalenia. Potem ją się potrząsało. Robiło to sporo hałasu, jak i mogły to robić kilkumetrowe proporce u kopii, bo proporzec taki sięgał końskiego łba.
@paulinapa a w każdym filmie sensacyjnym gdzie auto wybucha od kul albo strzał z tłumika jest cichy też pracują dzbany? W filmach istnieją różne zabiegi i uproszczenia, chcesz prawdy historycznej to obejrzyj sobie dokument.
@soundboy: z jednej strony masz rację. Często używa się zabiegów by podnieść widowisko... Stwierdzenie o skrzydłach husarzy jest zwyczajnym kłamstwem. Jak zmieniłoby się widowisko serialu, gdyby gen. Powiedział - " a wiesz, że mylnie przedstawia się ich w piórkach. Tak naprawdę nie pełniły one żadnej roli poza dawaniem +100 do lansu. Wszyscy się i tak ich bali" ? Widowiskowość by nie ucierpiała, a podniosłaby się rzetelność, prawdziwość przedstawionych ciekawostek historycznych. Uważam,