Wpis z mikrobloga

Hej, szukam porady w sprawie kodu losującego osobę, której robimy prezent na święta i to w sposób, żebym nawet ja miał niespodziankę. Grupa 10 osób. Mój python lvl to #programista50gr (przerobiłem pól książki Automatyzacja nudnych zadań, powiedzmy, że mam tak z dwa tygodnie nauki za sobą).

Wstępnie myślałem o wykorzystaniu modułu random, najpierw sprawdzam długość listy, potem indeks 0 (co każde losowanie +1) wybiera losowy indeks, wybrany numer jest usuwany z listy, żeby nie mógł zostać wybrany ponownie potem indeks 1 (żeby ta sama osoba nie losowała ponownie) wybiera losowy indeks z listy, który następnie jest usuwany, etc.

Ostatecznie złapałem się na tym, że i tak będę wiedział kto kogo wylosował, bo w końcu to ja przydzielę tym osobom numery zgodnie na przykład z kolejnością alfabetyczną. Potem wpadłem na pomysł, że każdy wylosuje sobie na jakiejś stronie numer, przekaże link kolejnej z wyjątkiem swojego numeru (1-10, bez np. 5), ale takiej strony z exceptions nie znalazłem. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ostatecznie przejrzałem dokumentację modułu random, wpadło mi w oko random.choice, ale i tak nie wiem jak to ugryć. Chciałem podejść do nauki rozwiązując proste :D praktyczne problemy, ale skończyło się jak zawsze. Da radę to zrobić na moim poziomie czy po prostu słoik i losulosu? ( ͡° ͜ʖ ͡°) #python
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dzygit: jeszcze w sprawie samego losowania
zamiast kombinowac z jakimiś pętlami możesz zrobić coś takiego
na tablicy z nazwiskami robisz shuffle()
następnie iterujesz przez tablicę i

ostatni
  • Odpowiedz
@TwojStaryToKorniszon: Dzięki, brzmi jak coś co jestem w stanie zrobić. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mam tylko pytanie odnośnie tego automatu, w podręczniku, z którego korzystam jest rozdział "Wysyłanie wiadomości email i tekstowych", z tego co przejrzałem to jeszcze trochę czarna magia dla mnie. Doradzisz coś? O czym poczytać? Wspominają tutaj też o twilio, ale chyba tego nie ugryzę
  • Odpowiedz