Wpis z mikrobloga

Cześć, będę sam wykańczał dom i chcę w nim zrobić sterowanie oświetleniem, podłogówką, ew. piecem i nawodnieniem. Kupuję go w stanie deweloperskim, więc instalacja elektryczna jest już położona, do tego gniazdka i włączniki też są. Sytuacja jest taka, że chciałbym jak najszybciej się wprowadzić więc raczej nie będzie czasu żeby się w to zbyt długo bawić. Czy położenie oddzielnej skrętki do każdej z puszek (czy źródeł światła) będzie na ten moment wystarczające żeby później jak już będę miał czas dorobić do tego sterowanie? Chciałbym żeby można było używać zarówno ręcznych włączników jak i telefonu ale to już kwestia wysterowania oraz przekaźników a nie samych kabli.
#inteligentnydom #sterowanieoswietleniem #dom
  • 10
swiatlo rob sobie bezprzewodowo (philips hue, xiaomi yeelight), co do pieca zobacz nest, nie wiem jak nawodnienie. raczej nie bawilbym sie w zbyt duza ilosc dodatkowych kabli jesli nie jest to niezbedne
@kogzbogz: i dorzuc sobie wiecej gniazdek elektrycznych, lepiej miec nadmiar niz latac z rozdzielnikami/przedluzaczami jak chcesz sie bawic w smart home ;)

polecam tez google home zamiast ograniczania sie do sterowania telefonem, teraz juz grosze kosztuja
@kogzbogz Tzn. Jeśli chodź o sterowanie piecem i nawodnieniem to się nie wypowiem. Natomiast jeśli chodzi o oświetlenie to masz kilka opcji. Generalne zawsze lepiej to projektować za wczasu bo masz więcej opcji. Skoro już masz instalacje położona razem z gniazdami to opcji za dużo nie masz.

Najpierw sie zastanow czy musisz mieć sterowane oświetleniem z tel w każdym miejscu na świecie? Więc musisz robić je z pomocą zewnętrznego serwera. Czy wystarczy
swiatlo rob sobie bezprzewodowo (philips hue, xiaomi yeelight), co do pieca zobacz nest, nie wiem jak nawodnienie. raczej nie bawilbym sie w zbyt duza ilosc dodatkowych kabli jesli nie jest to niezbedne


@wiewior_s Hue jest fajne ale drogie. Taniej wyjdzie np. Milight.
Na nawodnienie akurat mam plan więc to nieistotne w tym przypadku. Najważniejsze będzie sterowanie w obrębie jednego wifi, a z zewnętrznego serwera to mogę sobie dorobić później, nie jest to istotne na tym etapie. Hue i Milight to jest fajne do mieszkania 50 m2, a nie do domu 130 m2. Jedno to koszta, a drugie to połączenie wszystkiego w jeden system i sterowanie z jednego miejsca (np. domoticz).
@kogzbogz: mam hue w mieszkaniu 100m, to juz nie daleko do 130(raczej wiecej niz 62 supportowane zarowki tam nie zmiescisz ;) ), nie znam domoticza, ale to leci na serwerach philipsa, na google home po prostu linkujesz te konta ze soba i juz, mozesz sterowac z telefonu, z google home czy jak tam chcesz bez najmniejszych problemow ;) ale tak - to kosztuje(chociaz z xiaomi pewnie mozna miec to samo za
@kogzbogz W milight jest pilot na 99 stef. Więc nie wiem czego ci tu brakuje.
Jeśli takie rozwiązana nie wchodzą w grę to się zaczyna problem bo musisz szukać bardziej profesjonalnych i kompleksowych rozwiązań. Ale nie wiem czy nie obejdzie się bez ingerencji w instalację elektryczną. W tym juz Ci nie pomógł bo o tym za wiele nie czytałem.
@kogzbogz: też ostatnio to rozkminiam i sterowanie światłem zrobię raczej na sonoffie. Sonoff basic wifi (czyli w sumie taki relay wifi) kosztuje grosze bo często widzę za około 15zł od chińczyków. Do tego przełączniki naścienne sonoffa i masz elegancko wszystko po wifi, z dostępem z zewnątrz plus integracja z google home. Do tego zamkniesz się pewnie w 4 stówach z tym.