Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki!

Od jakiegoś czasu uczę się języka chińskiego - odmiany mandaryńskiej. Pomyślałam, że może kogoś również zainteresuje nauka tego języka oraz poznawanie kultury i historii Chin. Co drugi dzień postaram się wrzucać jeden znak wraz z tłumaczeniem, jego historią i przykładowym zdaniem, w jakim może się pojawić na przemian z informacjami na temat kultury i historii Chin.

Pismo chińskie składa się ze znaków. Jeden znak z reguły odpowiada jednej sylabie. Zatem wyraz dwusylabowy składa się z dwóch znaków, trzysylabowy - z trzech sylab itd. Obecnie znaki zazwyczaj składają się z dwóch elementów: fonetycznego, wskazującego na sposób wymowy, i znaczeniowego. W piśmie chińskim istnieje ok. 50 000 znaków. Co ciekawe, język chiński jest systemem otwartym, co oznacza, że wciąż powstają nowe znaki. Aby komunikatywnie porozumiewać się w języku chińskim, wystarczy znajomość kilku tysięcy znaków, a i tak nie jest to takie proste!

W celu ułatwienia życia cudzoziemcom i ułatwienia pisania znaków chińskich wprowadzono zapis hanyu pinyin, czyli oficjalną transkrypcję standardowego języka mandaryńskiego na język łaciński. Pinyin jest obecnie akceptowany i stosowany przez większość instytucji międzynarodowych. Jest to bardzo pomocne w przypadku, kiedy chcemy znać poprawną wymowę poszczególnych wyrazów. Naukę możemy zacząć od samego pinyin, jednak bardziej efektywne jest łączenie nauki znaków z transkrypcją. Naukę pisma i transkrypcji traktujemy jako dwa osobne elementy.

Chcecie zacząć się uczyć języka chińskiego? Polecam aplikacje HelloChinese i DuoLingo. W tej pierwszej możecie nauczyć się pisania znaków za pomocą palca.

Jeśli temat Was interesuje, śledźcie tag #chinskizwykopem. Czekam na Wasze sugestie. O czym chcielibyście wiedzieć?

#naukachinskiego #jezykchinski #chinski
  • 5