Wpis z mikrobloga

Czy światło mając masę 0 i energię 1 (jeśli się myle poprawice mnie) nie powinna jego prędkość stale wzrastać? I obserwator podróżujący z prędkością przyświetlnej słabo odczuwa czas (w sensie ze wiecej lat a mniej odczuwa), więc czy przez to, że czas wzrasta, to prędkość swiatła wzrasta, więc może się poruszać z tym c jeśli prędkość swiatła to więcej niż c bo wzrosła to teoretycznie przekroczyl c co było niemożliwe?
#fizyka #astrofizyka #astronomia #pytanie #przemyslenia
  • 17
Czy światło mając masę 0 i energię 1 (jeśli się myle poprawice mnie) nie powinna jego prędkość stale wzrastać?


@paliakk: W jakim sensie stale wzrastać? Że miałoby przyspieszać bez powodu? I nawiasem mówiąc, energia nie jest 1 (w jakiej jednostce?), tylko zależy od częstotliwości/długości fali.

jeśli prędkość swiatła to więcej niż c


@paliakk: Prędkość światła (w próżni) to zawsze c.
@paliakk: bp prędkość światła to górny limit przekazywania informacji. Foton podczas "podróży" jest falą której energia zależy od długości fali, a co za tym idzie również czestotliwości. Pole które jest zakrzywiane przez falę elektromagnetyczną ma pewną przenikalność, która tak jakby ogranicza naszą falę. mozesz sobie wyobrazic to jak bieg przez wode, masz ograniczenia. a teraz dlaczego akurat właśnie prędkość światła jest górnym limitem? tego nikt nie wie, naukowcy starają się to
@fizyk20: no ale czy nie majac masy i majac energie nie powinna wzrastac?


@paliakk: Czemu miałaby? Nawet w przypadku obiektów z masą, stała energia kinetyczna = stała prędkość. Skąd pomysł że prędkość powinna rosnąć?
energię 1 (jeśli się myle poprawice mnie) nie powinna jego prędkość stale wzrastać?


@paliakk: ja mam energię potencjalną względem podłogi (bo leżę na łóżku) i jakoś magicznie od tego nie przyśpieszam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@paliakk: i co z tego? To, że mam masę to tracę magiczną własność zwaną przyśpieszeniem samym z siebie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Musisz wytłumaczyć skąd owo przyśpieszanie ma się wyczarować, w przeciwnym wypadku nie wiadomo jak się do tego ustosunkować (potwierdzić lub obalić).