Wpis z mikrobloga

@aksal89: generalnie Izba Architektów chce wprowadzić zmiany, że na przykład Architekt będzie pełnił funkcje kierownika budowy. Nie wczytywałem się w te projekty za bardzo. Teraz oby dwie izby prześcigają się w pismach kto to nie jest ważniejszy. Polecam wejść na fp którejś z izb i poczytać ;P
  • Odpowiedz
@kyzio: @aksal89: jestem ciakawy w sumie jakby sobie poradził architekt na stanowisku kierownika budowy takiego mostu o dużej rozpiętości albo lini kolejowej. Tam to chyba by się tylko pod tym podpisał bo nie wyobrażam sobie żeby mógł coś innego zrobić.
  • Odpowiedz
@Gonzzo: w ktorym pismie takie cos bylo? Bo chyba ktores pominalem

@MCLemur: architekt bedzie kierownikiem budowy i to on za wszystko bedzie odpowiedzialny, ale podpisac to pod niczym sie nie bedzie mogl podpisac bo nie bedzie mial uprawnie. Uprawnienia do tego bedzie mial tylko inz budownictwa ktory bedzie na budowie pelnil role kierownika robot

Ogolnie to co architekci o----------a to glowa mala, maja bol d--y ze inz budownictwa
  • Odpowiedz
@kyzio: https://www.piib.org.pl/images/stories/aktualnosci/2018-10/mir_pismo_do_A_Sobonia_Sekretarza_Stanu_w_MIiR.pdf pkt. 1 a.

Gadka o technikach produkujących sprzęt medyczny ( a nie k---a sprzedawców xD) była odpowiedzią na tekst o dentystach. Chodziło o analogię.
"Relacje między architektami a inżynierami lepiej oddaje inna analogia - relacja lekarza i producenta
specjalistycznego sprzętu medycznego:
- lekarz nie wykona żadnego zabiegu bez korzystania ze
  • Odpowiedz
@Gonzzo: fakt pomieszalo mi sie sprzedawaca z producentem
tak, bo w polaczeniu z artykulem 22 prawa budowlanego wychodzi, ze to architekt rzadzi budowa bo w ustawie o inzynierach jest, ze inzynier budownictwa ma tylko uprawnienia do kierowania robotami (zadnej wzmaniki o kierowaniu budowa)

Nie wypowiem sie na temat ilosci osob posiadajacych uprawnienia w innej dziedzinie, ale jak juz tak porownujesz to zwroc tez uwage na liczbe czlonkow w PIIB i
  • Odpowiedz
@kyzio: Różnica w liczbie członków PIIB jak i IARP jest właśnie na korzyść architektów w staraniu się o to by móc pracować w zawodzie (tyczy się to głównie małych rynków w mniejszych miejscowościach). Tak przynajmniej rozumiem stanowisko IARP

To rozdzielenie zawodów stara się wprowadzić proponowana ustawą.

architekt nie moze projektowac konstrukcji i trzyma sie z dala od budowy bo to nie jest jego miejsce.

Dlaczego architekt z uprawnieniami ma się
  • Odpowiedz
@Gonzzo: czyli chcą żeby architekci byli takimi project managerami, ktorzy wybieraja sklad i nadzorują budowę, ale już konkretną robotą zajmują się ludzie z odpowiednich branż, wśród których jest inżynier budownictwa zajmujący się tylko konstrukcją i/lub prowadzeniem robót budowlanych. Dobrze rozumiem? Imho całkiem rozsądne o ile nie dotyczy konstrukcji inżynierskich, które z architekturą nie mają za wiele wspólnego.
  • Odpowiedz
@Gonzzo: dobra, nadzor autorski od ktorego wiekszosc sie wymiguje?? Do tego jest zobligowany prawnie, ale rola kierownika budowy to jest juz przegiecie, bo chyba nie powiesz mi, ze po architekturze masz jaka kolwiek wiedze zeby rzadzic budowa.

Zwiekszy to tylko koszty bo dojdzie architekt ktory z kazdego budynku jeszcze bedzie ciagnal kase za role kierownika budowy i dojdzie do patologi bo zacznie brakowac ludzi na funcje kierownika budowy i nie
  • Odpowiedz
@Gonzzo: Czyli w myśl prawa budowlanego jeśli kierownikiem budowy będzie architekt to on przejmuje całą odpowiedzialność za konstrukcję i to co się będzie z nią działo? :D Imo co do połączenia architekta z budową wystarczający już jest nadzór autorski z którego i tak mało kto korzysta, chyba że ma zapis w umowie. No i jak wyobrażasz sobie architekta na stanowisku kierowniczym na budowach takich obiektów jak kominy, maszty, drogi, zapory
  • Odpowiedz
@MCLemur: Przecież tam jest napisane "MOŻE" a nie MUSI, reakcja jest nadpobudliwa w tym zakresie tej ustawy. Przeczuwam, że głównie w tym ambarasie chodzi inżynierom budownictwa o to, że nie będą mogli projektować architektury do 1000m3.
Czytaliście te ustawy i wymianę korespondencji IARP i PIIB. Przecież to jest jakiś żart a nie dyskusja, to co tu piszecie, nie czytając wcześniej tego.
Wskaż mi zapis @kyzio który ma doprowadzić do
  • Odpowiedz
@Gonzzo: tak czytalem wszystko. Ale widze ze ty jestes architektem i nie czytales sam wszystkiego. Nowa ustawa jest jednoczesnie dla architektow i inz budownictwa i w nowej jest tez zapis, ze z uprawnieniami mozna pelnic role kierownika robot

Jaki paragraf mam ci pokazac? Kieronikiem budowy bedzie architekt, nie posiada on uprawnien do odbioru konstrukcji budynku to wchodzi kierownik robot z uprawnieniami. I chcesz mi powiedziec, ze to nie zwiekszy kosztow jesli aktualnie zatrudiasz tylko kierownika budowy ktory moze odbierac konstrukcje.

I tak nadzor autorski jest obowiazkowy, reguluje to prawo budowlane art20 ust1
  • Odpowiedz
@Gonzzo: Bardziej chodzi o to, że inżynierzy budownictwa nie będa mogli projektować architektury do 1000m3 a architekci będą mogli być kierownikami budowy (jeśli będzie wpis, że inżynierzy także). Tłumaczenie tego w takim wypadku brakiem odpowiedniego wykształcenia jest jakąś hipokryzją. Może jakimś sensownym rozwiązaniem by była możliwość posiadania uprawnień ograniczonych wykonawczych przez architektów i ograniczonych architektonicznych przez inżynierów?
  • Odpowiedz
@kyzio:

Do podstawowych obowiązków projektanta należy 4. sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub organu administracji architektoniczno-budowlanej w zakresie.

No ale za to trzeba zapłacić
  • Odpowiedz
@MCLemur @kyzio: Zapewniam Cię, że żaden architekt nie zastąpi w kierowaniu budową konstruktora który tę konstrukcję zaprojektował. Ustawa wprost mówi o kierowaniu w zakresie do jakich pozwalają mu uprawnienia.
W tej całej dyskusji jest o dziwo bardzo dużo emocji i jakichś niedomówień.
  • Odpowiedz
@Gonzzo: ja tez nigdzie nie pisalem, ze sam z siebie musi, tylko ze prawo budowlane narzuca taki obowiazek na projektanta

Do podstawowych obowiązków projektanta należy

No jak byk stoi, ze ma obowiazek i nawet nie probuj krecic w tej sprawie

Tu jest to oco jest ta
  • Odpowiedz