Wpis z mikrobloga

26/100 W świetle współczesnej fizyki kwantowej kot może znajdować się w tzw. stanie superpozycji dwóch wzajemnie wykluczających się stanów, a więc na przykład w tym samym momencie żyć i nie żyć.

Po raz pierwszy zwrócił uwagę na ten paradoks Edwin Schrödinger, jeden z twórców mechaniki kwantowej. W 1935 roku opisał on pewien eksperyment myślowy, w którym główną rolę gra właśnie kot. Schrödinger zamknął kota w pudełku z radioaktywnym atomem. Jeśli atom się rozpadnie, to uwolni truciznę, która uśmierci kota. Ale atom - jak przystało na obiekt z mikroświata - zachowuje się dwuznacznie. Po upływie czasu połowicznego rozpadu charakterystycznego dla danego atomu istnieje pięćdziesięcioprocentowe prawdopodobieństwo, że kot jest martwy i takie samo prawdopodobieństwo, że jest nadal żywy. Tak sugerowałby tzw. zdrowy rozsądek. Ale według praw kwantowych znajduje się w superpozycji stanów. W jednym z nich już się rozpadł, a więc uaktywnił truciznę, a w drugim - jeszcze jest cały, a więc nieszkodliwy dla kota. A więc czy kot w pudełku żyje, czy nie? Teoria kwantowa mówi, że ten kot jednocześnie i żyje, i nie żyje. Dopiero otwarcie pojemnika i sprawdzenie jego zawartości redukuje układ do jednego stanu – następuje załamanie funkcji falowej kota, i dopiero w momencie poczynienia obserwacji kot przyjmuje jeden, konkretny stan. W tym przypadku są tylko dwa możliwe stany – kot jest martwy albo żywy.Fizycy mówią o superponowanym stanie żywego i martwego kota. Dopiero pomiar rozstrzygnie jego losy. Występowanie superpozycji stanów jest zjawiskiem powszechnym w świecie mikroskopowych obiektów.

Koncepcja kota Schrödingera będąca zderzeniem klasycznych intuicji z regułami fizyki kwantowej niesie ze sobą intrygujące (choć pozorne) paradoksy. Dlatego koncepcja ta okazała się atrakcyjnym motywem często wykorzystywanym w literaturze, filmach i grach komputerowych. 12 sierpnia 2013 kot Schrödingera pojawił się w Google doodle z okazji 126. rocznicy urodzin naukowca.

A przy okazji, koty lubią się chować do pudeł czy innych ciasnych rzeczy, bo to ich naturalny sposób zachowania podczas odpoczynku.

To dlatego pudełka zmniejszają u kota stres. Pudełko daje mu ochronę i poczucie bezpieczeństwa. Wewnątrz niego zwierzę nie musi spodziewać się ataku „zza pleców”. Może obserwować świat na zewnątrz, samemu nie będąc widzianym. Ewentualny atak może nastąpić tylko w polu widzenia kota, a na to zwierzę jest przygotowane. Dlatego w pudełku kot chętnie śpi.

#100kocichciekawostek #koty #ciekawostki #zwierzaczki #sinusikcannotintofizyka
Pobierz sinusik - 26/100 W świetle współczesnej fizyki kwantowej kot może znajdować się w tzw...
źródło: comment_pgHhavWLJQv5HWrdpIfJVe3UZ8jbVZGH.jpg
  • 5