Wpis z mikrobloga

Cumple dwa pytanka:
1.Jaka opcje w kalkulatorach wybrac dla glukozy corn sugar, white (table)sugar, DME?
2.Czy mozliwe jest ze jezeli po cichej mam nadal 3blg (nie schodzi od ponad 3 dni) to musze ilosc z kalkulatora rozmieszac w 2,8l wody? (dla 16 litrow brzeczki 20,5*, 3BLG?)

Sorki, ze tak zameczam pod tagiem, ale nie wiem czy jeszcze trzymac na cichej, chociaz to pewnie nic nie zmieni, czy juz butelkowac z wieksza iloscia wody (mniejsza cukru?)

#piwowarstwo
  • 7
corn sugar


@ssailorr: wystarczy jedno kliknęcie w google zeby zobaczyć że corn sugar to według googla glukoza (z resztą z kukurydzy robi się też syrop glukozowo-fruktozowy). Oczywiście wybierasz pierwszą opcje.
@ssailorr: Ja tam się nie pieprze w jakieś obliczanie ilości wody do zmieszania cukru. Zwykle gotuje cały czajnik wody tzn jakieś 1.5l wlewam do garnka, wsypuje cukier i chwile na kuchenkę żeby się zagotowało. Obliczanie ma jedynie sens, żeby teoretycznie zachować taki sam ekstrakt początkowy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ssailorr: na pytanie 1. Już odpowiedzieli.
2. Jeśli chcesz celować w jakiś konkretny ekstrakt syropu, to raczej ten przed fermentacją (12, 14 BLG czy ile tam miałeś) niż końcowy. Chociaż to ma sens jeśli chcesz zminimalizować wpływ cukru na finalny % alko i balingi początkowy i końcowy
@ssailorr: liczenie ekstraktu syropu raczej nie jest warte zachodu. Jak rozmieszasz glukozę w bardzo małej ilości wody to ze względu na znaczną różnicę gęstości mogą wystąpić problemy z odpowiednim rozmieszaniem roztworów, ale jeśli rozpuścisz glukozę w ilości 0,5l - 1l i wykonasz proces prawidłowo, nagazowanie będzie równomierne w każdej z butli.

Klasyczny protip na równomierne wymieszanie glukozy:
1. Do wiadra z którego będziesz dokonywał rozlewu wlej syrop glukozowy
2. Przelej z