Wpis z mikrobloga

  • 5
Mój ojciec dostaje maile od jakiegoś "szpeca hakiera". Co mnie najbardziej dziwi, dostaje tego maila z jego konta. Oczywiście jakieś #!$%@? o szantażu i płatności bitcoinowej. Mail raz usuwany znowu się pojawia w skrzynce odbiorczej. Pytanie, bo widzę że to jakiś bot ale na jakiej zasadzie to działa?
#hacking #it #komputery #security
  • 13
  • Odpowiedz
@Kermii: W takich sytuacjach zawsze dobrze jest, na wszelki wypadek, zmienić hasło do konta. W drugiej kolejności sprawdził bym, czy koleś nie majstrował przy nagłówkach maila, żeby wyglądało jakby mail przyszedł z tego konta. W sumie istotne może też być to, czy podane CVE zgadza się ze sprzętem jaki masz w domu, ale samo podanie przez atakującego wektora ataku, wydaje mi się co najmniej bardzo podejrzane.
  • Odpowiedz
@ZaufanaTrzeciaStrona: Założyłem po prostu, że nie wiemy, czy hasło zostało ujawnione. Jeżeli mamy zidentyfikowaną kampanię / przeanalizowany przypadek, to faktycznie możemy na ten temat coś więcej wnioskować. Wy pewnie dostaliście już sporo powiadomień o tego typu mailach, ja zwykły szaraczek trochę wróże z fusów, bo pierwszy raz słyszę o tego typu kampanii i staram się podać jak najogólniejsze rady.
  • Odpowiedz
@ZaufanaTrzeciaStrona: W jaki sposób? Dostałem wiadomość z własnego adresu z ujawnionym starym hasłem (oczywiście już nieaktualnym, pewnie wykradzionym z bazy jakiejś stronki krzak) - co ciekawe w wysłanych nie ma tego maila - jest tylko w skrzynce odbiorczej.
  • Odpowiedz
@cadoda: wysłać ci maila z domeny nasa albo policji? Tzn w polu nadawcy będzie tylko taki adres. Jak wyżej wspomniane, jest to trywialne.
  • Odpowiedz