Wpis z mikrobloga

Używam eOS trochę ponad tydzień i generalnie bardzo przyjemny system, ale do tej pory nie mogę pojąć dlaczego między innymi:

1. Nie ma możliwości aktywowania globalnego menu jak w Mac OS. Mamy pasek z jebitnym napisem "aplikacje", zegarkiem i kilkoma ikonkami traya (no nie do końca traya bo jego też nie ma XD) przez co marnuje się miejsce na ekranie które można by zagospodarować przenosząc menu z aplikacji na pasek.

2. Nie ma traya (da się to "naprawić", ale wygląda ohydnie). Dlaczego po prostu nie ma obok istniejących ikonek strzałeczki rozwijającej malutkie menu z aplikacjami działającymi w tle jak np. Steam czy Telegram (tego ostatniego nie da się przez to normalnie wyłączyć).

3. Są zbyt małe możliwości dostosowania docka, np. żeby wysuwał się po najechaniu na dowolne miejsce dolnej krawędzi. Obecnie wysuwa się dopiero gdy trafimy tam gdzie znajdują się ikony (których oczywiście nie widać przy ukrytym docku).

4. To już raczej nie kwestia elementary tylko Linuxa, ale nie można mieć jednocześnie zainstalowanego edytora Brackets i Steama bo jeden wymaga usunięcia pakietów wymaganych przez drugi xD (libcurl3 vs libcurl4). To jest właśnie wszystko w temacie Linuxa jako systemu gotowego do zastosowań domowych.

To powoduje że system zamiast być fajnym i prostym w obsłudze OS staje się lekko niedorobionym OS który paradoksalnie jest ciężki w obsłudze, bo usuwa funkcjonalności które wydają się oczywiste przy tak skonstruowanym interfejsie.

Jak z otwartego, funkcjonalnego i łatwo konfigurowalnego systemu można było zrobić ładnie wyglądające, niefunkcjonalne i zamknięte "coś"?

#linux #elementaryos #komputery
Pobierz w.....y - Używam eOS trochę ponad tydzień i generalnie bardzo przyjemny system, ale d...
źródło: comment_HtkqgrdgvfHiMIzHDNQuiimKRlvjgAuR.jpg
  • 12
@fervi: bo Steam z repozytorium się nie odpala w ogóle. Pojawia się ikona na 3 sekundy i znika. Gdyby był Windows to pewnie by się odpalał ( ͡ ͜ʖ ͡). Myślisz że normalnie by mi się chciało pobierać jakieś deby zamiast wklepać install steam? Zainstalowałem Brackets z flatpaka, ale to i tak lipa dla kogoś kto się nie chce pierdzielić z dziadostwem.
@cruc: to już bym wolał Minta z Cinnamonem żeby to przynajmniej jakoś wyglądało i żebym nie spędzał nie wiadomo ile czasu na szukaniu rozwiązań jak mi się coś wysypie, co na pewno z biegiem czasu się stanie xD