Wpis z mikrobloga

Bardzo ciekawy artykuł traktujący za ukrzyżowaniem środowym:

https://web.archive.org/web/20061223114501/wolnosc.dekalog.pl/pdf/sroda.pdf

Rozwiązujący wiele pozornych sprzeczności w Biblii i zamykający usta zarówno gimboateistów jak i niektórym z wyższych krytyków biblijnych w aspekcie śmierci Mesjasza. To pokazuje również jak czasami nierzetelni potrafią być ludzie, by jak najszybciej ośmieszyć i obalić ideę która jest sprzeczna z ich wizją świata (mechanizm zaangażowania i konsekwencji) przy braku właściwego zgłębienia tematu.

Artykuł odpowiada: dlaczego:
1) Znak Jonasza to dosłowne 3 dni i 3 noce (przy ukrzyżowaniu piątkowym nigdy nie będzie 3 nocy nawet używając inkluzywnej metody liczenia czasu)?
2) Kobiety nie mogły kupić olejków w szabat?
3) Występują pozorne sprzeczności w pomiędzy Mk. 16:1 a Łuk. 23:54-56 dotyczące dnia zakupu olejków - przed czy po szabacie?
4) Mateusz używa liczby mnogiej szabaty (sabbaton)?
5) Jezus nie mógł wyruszyć w podróż do Jerozolimy w szabat (J 12:1) przy koncepcji ukrzyżowania piątkowego?
6) Występują rzekome 'niezgodności' między synoptykami i Janem - skąd się wzięła idea 3 dniowego procesu?

Wyjaśnia, że oprócz sobotnich cotygodniowych szabatów, występują także niesobotnie, zwane uroczystymi i właśnie przed takim szabatem (1. dzień Przaśników) zmarł Jezus w dzień Przygotowania Paschy. W tygodniu tym istniały dwa szabaty, czwartkowy zwany wielkim bądź uroczystym (Pascha), o czym wspomina Jan w Ewangelii:

Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby więc ciała nie pozostawały przez sabat na krzyżu, albowiem dzień tego sabatu był uroczysty, Żydzi prosili Piłata, aby im połamano golenie i zdjęto je.(J 19:31)


i zwykły, cotygodniowy sobotni. Tylko w takie konfiguracji można pogodzić wszystkie pozorne sprzeczności i Ewangelie ze sobą. Co ciekawe, możemy również sobie sprawdzić, który to był rok, bo znamy dni kiedy wypadał dzień Przygotowania Paschy. Wychodzi, że był to rok 31 AD, co prowadzi do następujących wniosków:

1) Jezus nauczał na tym świecie ok. 3.5 roku (ks. Daniela), więc został ochrzczony 27 AD (musiał mieć wtedy ponad 30 lat, żeby móc nauczać w Izraelu), co przypada na około 15 rok panowania Tyberiusza (Łukasz) i jest zgodne z proroctwem Daniela o 490 latach dot. pojawienia się Mesjasza.
2) Musiał urodzić się przed swoim narodzeniem (a właściwie przed naszą erą) - i to również by się zgadzało, bo Biblia wzmiankuje, że urodził się za czasów Heroda Wielkiego, który zmarł na święto Paschy w 4 w p.n.e.
3) Licząc służbę świątynną ojca Jana Chrzciciela - Zachariasza - i różnicę wiekową między Janem Chrzcicielem a Jezusem można dojść do wniosku, że Jezus urodził się na jesień.
4) Jako, że Jezus był jeszcze niemowlęciem, gdy uciekano przed Herodem do Egiptu, który niedługo potem zmarł - musiała to być jesień roku 5 p.n.e
5) Znając mesjanistyczny i eschatologiczny charakter i wydźwięk wszystkich 7 Wielkich Szabatów Starego Testamentu i wiedząc o tym, że podczas narodzenia Jezusa nie było miejsc noclegowych w Betlejem (małe miasto-sypialnia, blisko Jerozolimy) należy założyć, że Jezus urodził się w 1 dzień Sukkot (święto namiotów, czas pielgrzymki do Jerozolimy). Co ciekawe słowo zamieszkało (grec. εσκηνωσεν) w Ewangelii Jana:

A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas (J 1:14)


tłumaczy się również jako rozbiło namiot:
http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/4/chapter/1/verse/14/param/1/version/TR

6) Jeśli urodził się w 1 dzień Sukkot, to musiał być obrzezany 8. dnia w kolejne wielkie święto (uroczysty szabat), Dzień Tory

Podsumowując:

Badajcie Pismo Pana i czytajcie: Żadnej z tych rzeczy nie brak, żadna z nich nie pozostaje bez drugiej, gdyż usta Pana to nakazały i jego Duch je zgromadził. (Iz. 34:16)


Źródło posiłkowe:
https://www.thejoshlink.com/article112.htm

#katolicyzm #chrzescijanstwo #biblia #gimboateizm #wiara #mikromodlitwa #protestantyzm #kosciol #teologia #orthodoxia #prawoslawie #cerkiew
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach