Wpis z mikrobloga

Zainteresowałem się ostatnio #elektronika
Jako, że zajmuję się głównie #programowanie więc pewnie na początek jakieś #mikrokontrolery itp. - nie wiem pewnie zacznę od jakiegoś dimmera LED czy coś, żeby się wdrożyć - wytrawić PCB itp. I w związku z tym pytanie - chce sobie skompletować "sprzęt". Z dużych rzeczy została mi do kupienia #lutownica albo #stacjalutownicza i #oscyloskop

O oscyloskopie na początek myślałem, żeby kupić coś tańszego, a jak mnie wciągnie to coś lepszego więc wybrałem na razie: https://rigol.com.pl/pl/p/Oscyloskop-cyfrowy-Rigol-DS1054Z-4Ch-50MHz-OPCJE-GRATIS/189
Podobnie ze stacją lutowniczą, na początek kupię Weller WE1010, a jak złapię bakcyla to zamienię na coś lepszego i dokupię hot aira.

Czy użytkownicy tych sprzętów mogą się wypowiedzieć? Warto? Nie warto?Wady? Zalety? A może zasugerujecie coś innego? Dzieki!
#elektronikadiy
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Analityk: Chińczyk też robi dobrze, większość testuje (automatem) każdą płytkę. Jeszcze nie słyszałem żeby ktoś dostał wadliwą serię, sam też zawsze dostawałem dobre, chociaż zamawiałem chyba tylko z 7 razy.
@Felonious_Gru: 5 usd od płytki to i tak taniej niż w Polsce dla niezbyt dużych zamówień (słyszałem coś o 50 zł przy 200 sztukach jednostronne), jeśli ogranizują części w ludzkich cenach to to by było całkiem ok
  • Odpowiedz
@Analityk: polecam ci tego który wypadnie najtaniej wg Pcbshopper.com ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Każdy jeden na stronie ma DRC podane, wielu nawet w formie gotowych plików z regulami do popularnych programów, ale 6/6 możesz spokojnie założyć, ze większość wykona.

U któregoś ostatnio widziałem, pole, ze w razie potrzeby zgadzam się na zamianę cynowania na zlocenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: Chińczycy też potrafią robić fajne płytki. 8 warstw z kontrolą impedancji (pewnie na ich stosie, ale na pewno jest policzony na wygodna 50R i 100Z na wszystkich warstwach) i ścieżki 4/4 zrobi większość, a są też firmy, które zrobią ciekawsze rzeczy w niewielkich ilościach
  • Odpowiedz
@sredni_szu: miałem u nich pracować, ale jak powiedziałem, że chciałbym dostawać wypłatę to rozmowa szybko zaczęła iść ku końcowi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

P. S. Fajnie u nich wygląda ochrona esd

W ofertach dalej wisi to samo, a to juz prawie dwa lata minęło ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: Nic nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°). Z drugiej strony Chińczyk wydaje mi się jednak bardziej skrupulatnie podchodzi do sprawy bo przed montażem serii (niezbyt dużej) dostałem zdjęcia prototypu plus oferowali że wyślą mi prototyp do testów przed puszczeniem pełnej serii, ale spieszyło mi się, więc poszedłem w ciemno.
  • Odpowiedz
@sredni_szu: co do esd, to niby wyznaczone strefy mieli, ale pracownicy bez opasek, cywilne buty, mnie prosto z dworu przeprowadzili przez sam środek strefy. Nie widziałem też urządzenia do rozladowywania ladunku ani do testów.

Równie dobrze mogli dać pracownikowi karton z częściami do domu zeby sobie ma spokojnie składał.

W innych firmach zawsze co najmniej opaska na but i tester, zazwyczaj fartuch jednorazowy, a jak miałem gdzieś siadać to jeszcze
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: jak robiłem w serwisie to do każdej stopy opaska, na rękę opaska i tester na wejściu plus wpis do wielkiej księgi esd, to akurat było zabawne.
W mojej poprzedniej robocie pojawiła sie jednorazowa opaska esd jak thermaldynamic przysłał ją z baterią falowników za 20k pln. I to była jedyna opaska jaka tam była.
  • Odpowiedz