Wpis z mikrobloga

Zainteresowałem się ostatnio #elektronika
Jako, że zajmuję się głównie #programowanie więc pewnie na początek jakieś #mikrokontrolery itp. - nie wiem pewnie zacznę od jakiegoś dimmera LED czy coś, żeby się wdrożyć - wytrawić PCB itp. I w związku z tym pytanie - chce sobie skompletować "sprzęt". Z dużych rzeczy została mi do kupienia #lutownica albo #stacjalutownicza i #oscyloskop

O oscyloskopie na początek myślałem, żeby kupić coś tańszego, a jak mnie wciągnie to coś lepszego więc wybrałem na razie: https://rigol.com.pl/pl/p/Oscyloskop-cyfrowy-Rigol-DS1054Z-4Ch-50MHz-OPCJE-GRATIS/189
Podobnie ze stacją lutowniczą, na początek kupię Weller WE1010, a jak złapię bakcyla to zamienię na coś lepszego i dokupię hot aira.

Czy użytkownicy tych sprzętów mogą się wypowiedzieć? Warto? Nie warto?Wady? Zalety? A może zasugerujecie coś innego? Dzieki!
#elektronikadiy
  • 35
  • Odpowiedz
@kultimonto: jeśli masz dużo kasy, to kupuj, ale jeśli zainteresowałeś się elektroniką "właśnie", to tak naprawdę wystarczy Ci miernik uniwersalny za 15zł. Oscyloskop kupisz, jak już będziesz wiedział, do czego on tak naprawde może Ci się przydać.
Tak samo lutownica - naprawdę jest Ci potrzebna stacja za ponad 500zł? Spokojnie wystarczyłby Ci klon 936/937 albo któraś z polecanych tu na tagu lutownic z aliexpress. A jeśli jako doświadczony elektronik odczujesz
  • Odpowiedz
@kultimonto: No początek to sobie kup płytkę stykową i tam sobie łącz układy, nim przejdziesz do trawienia PCB to minie trochę czasu a tak to się skupisz na samej elektronice.
Wg. mnie oscyloskop na tym poziomie nauki to niepotrzebny wydatek, to samo lutownica Wellera, no fajny sprzęt ale grubo ponad 600zł. Pooglądaj Zhaoxin, nie jest to top class, ale na początek wystarczy. Miałem Zhaoxina i lutowałem nawet rezystory 0603.

Ogólnie
  • Odpowiedz
@kultimonto: jeżeli nie będziesz robił zaawansowanej elektroniki to kup sobie analizator za 30 zł z Allegro. Ja od paru lat jestem w elektronice i jak na razie mi wystarcza. Oscyloskop jest dobry jak chcesz wejść w elektronikę analogowa. Jak cyfrówka to wystarczy Ci analizator i dobry miernik
  • Odpowiedz
@kultimonto: Podchodzisz do tematu od złej strony. Obkupisz się przyrządami, a po miesiącu okaże się, że cię elektronika nudzi i zostaniesz ze sprzętem za kilka tysięcy, który będziesz musiał sprzedać.
Weź sobie ściągnij Oślą Łączkę AVT (pdf znajdziesz w necie), kup jakiś tani multimetr, garść elementów, zasilacz regulowany, stację 936, płytkę stykową i rób sobie z tej książki układy. Oscyloskop ci jest niepotrzebny na starcie w ogóle. Jak nie znasz
  • Odpowiedz
@slavoy: @inspektor_gadzet: @janek_kos: @Jarek_P:
OK.. widzę, wiele osób nie zrozumiało. Ja nie jestem zielony w tematyce elektroniki tylko prostu się nią nie zajmuję na codzień, ale wiem czym są i jak działają elementy elektroniczne tranzystory, diody, i inne elementy dyskretne itd i jak je łączyć, żeby coś osiągnąć. Umiem wytrawiać płytki, a i na breadboardach coś tam kiedyś robiłem sobie (prototypowałem), umiem czytać datasheet'y
  • Odpowiedz
@kultimonto: No to wybacz nieporozumienie, ale wstęp "zainteresowałem sie właśnie elektroniką, póki co zajmuje się programowaniem" przekłada się w praktyce tagu elektronika (i chyba każdego forum elektronicznego, z elektrodą na czele) na pytania typu: "jak dołączę do procka leda, to miga, a jak dołączyłem silniczek, to procek przestał działać, co się stało?"

Ok, w takim razie Rigol DS1054 jest chyba nadal numerem jeden jeśli chodzi o tą klasę cenową.
Z
  • Odpowiedz
O oscyloskopie na początek myślałem, żeby kupić coś tańszego, a jak mnie wciągnie to coś lepszego więc wybrałem na razie: https://rigol.com.pl/pl/p/Oscyloskop-cyfrowy-Rigol-DS1054Z-4Ch-50MHz-OPCJE-GRATIS/189


@kultimonto: I zapewne na tym pozostaniesz choćbyś nie wiem jak bardzo się elektroniką zajął, bo sprzęt jest bezkonkurencyjny (jak dasz x10 kasy to dopiero dostaniesz coś ciekawszego) zwłaszcza jak go softowo odblokujesz.
  • Odpowiedz
odpuść sobie trawienie płytek. Pcbshopper.com i zobacz, jak śmieszne pieniądze to są


@Felonious_Gru: tak, ale wtedy czas od projektu do płytki masz 3 tygodnie, a jak sam trawisz to 1 dzień, wiec na wstępnym etapie prototypowania trawienie nie jest takim złym, pomysłem. Ja stosuję metodę fotochemiczną i jestem bardzo zadowolony z efektów - uzyskanie 8 milsów nie jest niczym trudnym
  • Odpowiedz
@leoha: tydzień, a jak plytke dwustronna z przelotkami to powodzenia potem z lutowaniem przelotek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przy frezowaniu plytek jest trochę mniej roboty.

Btw, 8 milsów idzie uzyskać termotransferem, ustawić dwie wastwy też.
  • Odpowiedz
@Analityk: Przy dostawie kurierem (co zwykle kosztowało mnie koło 120zł/10, teraz widzę że da się zejść poniżej stówy, plus trzeba doliczyć z 10 zł vatu) jest po ok. tygodniu.
Swoją drogą, ktoś ogarniał montaż w Chinach w małych seriach, tj. 5-10 sztuk?
  • Odpowiedz