Wpis z mikrobloga

W lutym 2013 roku Deutsche Bank opublikował raport, mówiący, że obecna polityka gospodarcza Chin doprowadzi do ogromnego wzrostu konsumpcji węgla i sprzedaży samochodów w następnej dekadzie. Analitycy stwierdzili, że zanieczyszczenie powietrza w Chinach osiągnie taki poziom, że w dłuższej perspektywie stanie się już ono nie do zniesienia. Wezwali oni Chiny do drastycznych zmian w polityce i "silnej woli rządu do przezwyciężenia lobby biznesowego". W raporcie oszacowano, że liczba samochodów osobowych w Chinach jest na dobrej drodze do osiągnięcia 400 milionów do 2030 roku z 90 milionów obecnie. Szacuje się, że emisja gazów cieplarnianych będzie w Chinach rosnąć do co najmniej 2030 roku. Jest wysoce prawdopodobne, że Chiny nie wywiążą się z deklaracji złożonych w ramach porozumienia paryskiego.

W Chinach wzorst emisji dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych w latach 2010 - 2015 wyniósł 2300 milionów ton, czyli prawie tyle ile emitowały Indie w 2015 roku. Łączna emisja dwutlenku węgla w 2015 roku w Chinach wyniosła 10 650 milionów ton (około dwukrotnie więcej niż USA).

Na załączonej mapce możecie zobaczyć jak wygląda aktualny stan powietrza w Pekinie (1) w porównaniu do Warszawy (2), Kolonii (3) oraz Hiroszimy (4).

Ze względu na duże zainteresowanie zdecydowałam się na założenie autorskiego tagu - #wielkismogchinski. Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami to zapraszam do followania ()
#gruparatowaniapoziomu #smog #ekologia #chiny #ciekawostki
źródło: comment_cMHUiN6pxZttU6QuUgE0ISew9kk3kyye.jpg
  • 31
Ciekawy wpis.

Nie wiem czy byles kiedykolwiek w Chinach. Ja bylem i patrzac na podejscie i efektywnosc dzialania Chinczyków w wielu sprawach, spodziewam sie ze uporaja sie oni z tym problemem szybciej niz my :(
@Aedemkun Indie są jeszcze gorsze przynajmniej jeśli chodzi o podejście. Mają jeszcze mocniej #!$%@? na wszystko. Nie bez powodu są memy o pajeetach srajacych pod siebie i braku jakiegokolwiek BHP.

Poczekaj aż się Indie rozwiną bardziej to dopiero będzie trucie.

Globalne ocieplenie to w ogóle jest lipa straszna. Żeby walka z tym miała jakiekolwiek sens to musi być globalna polityka. Bo bez niej kraje zachodnie ogranicza o 20%, a w tym momencie
Chiny nie robią nie robią nic w celu zwalczenia globalnego ocieplenia


@Aedemkun: Chiny robią bardzo dużo, ale jednocześnie nie upośledzają się sztucznymi ograniczeniami. Budują tamy, wiatraki i produkują masywne ilości paneli FV. Taka europa natomiast narzuca opłaty na produkcję energii co zwiększa koszty produkcji i życia. Przeciętnego Chińczyka za 10 lat będzie stać na auto elektryczne, jego kraj inwestuje ogromne ilości pieniędzy w energię odnawialną jednocześnie nie powodując wzrostu kosztów tejże.
@j3sion: Różnica jest taka, że UE emituje coraz mniej gazów cieplarnianych, a Chiny coraz więcej.

Budują tamy, wiatraki i produkują masywne ilości paneli FV.


Widocznie niewystarczająco.

Taka europa natomiast narzuca opłaty na produkcję energii co zwiększa koszty produkcji i życia.

Pomimo tego nadal sobie świetnie radzi. Na chińskie towary nie bez powodu są nakładane cła. Dumping cenowy to nie jest uczciwa praktyka i dobrze, że Unia Europejska nie stoi bezczynnie.

Przeciętnego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Aedemkun: nie nie, chodziło o kogoś innego, normalnie wpis w gorących, że zanieczyszczenie spokojnie sięga tego w Chinach. Dlatego trochę jestem skołowany jak to w końcu jest
@Aedemkun: trzeba wziac pod uwage etap rozwoju gospodarki i wielkosc kraju.
Masz aktuwlne dane na obywatela? Stan na 2005 jest w wiki i ich emisja jest 2x mniejsza od Polskiej. Poza tym smog to nie kwestia dwutlenku wegla i z nim imho oni sobie poradza lepiej niz my. Zobaczymy :)
@Aedemkun: mozesz wytlumaczyc dlaczego podawanie na mieszkanca nie ma sensu? Dla mnie to jest najbardziej fair bo kazdy czlowiek produkuje co2 poprzez jazde samochodem, ogrzewanie domu, zakup towarow produkowanych przez fabryki itp. Dlaczego przecietny Polak moze przejechac wiecej samochodem niz Chinczyk czy Niemiec na przyklad?
@banglard00: Dlatego, że nie pokazuje to jak czysta jest gospodarka. W biednych krajach emisja dwutlenku węgla na mieszkańca jest niższa niż w bogatych, ale żeby wytworzyć taką samą ilość dóbr emitują go więcej. Świadczy to tylko o tym jak mało efektywna jest gospodarka w tych krajach.