Wpis z mikrobloga

17/100 Koty niesłusznie uważa się za zwierzęta wyniosłe i mające za nic ludzkie towarzystwo, za samotników krótko mówiąc. Gdyby to była prawda, kot nie mógłby przebywać z rodziną ludzką. Historia wspólnego życia kota z człowiekiem jest znacznie krótsza niż nasza przygoda z psem, koty nie mają więc za sobą tak długiego okresu przystosowywania się do życia z człowiekiem, jak psy. Poza tym, kot nie żyje w stadzie jako takim, nie jest zwierzęciem stricte społecznym, jak psowate, nie ma więc potrzeby współpracy i podporządkowania się za wszelką cenę, żeby tylko nie zostać wykluczonym.
Koty potrafią od czasu do czasu łączyć się w luźne grupy, ale nie ma w nich tak ścisłych zależności jak w stadzie np. wilków lub likaonów. Wyjątek stanowią lwy, które są jedynymi naprawdę stadnymi kotami, a struktura ich społeczności podobna jest do psiej. Poza nimi, koty to zwierzęta terytorialne.
Prawdą jest jednak, że jeśli kot nie jest przyzwyczajonym odpowiednio wcześnie do ludzi, świetnie sobie radzi pędząc spokojne życie z dala od ludzkiego towarzystwa. Być może dlatego uważamy, że nie jesteśmy kotom potrzebni, bo trudno nam się pogodzić z faktem, że koty, inaczej niż psy, potrafią dać sobie bez nas radę. A jednak kot, urodzony i wychowany przy człowieku, bez niego czuje się "niepełny", i pozbawienie go ludzkiego towarzystwa jest źródłem ogromnego stresu i poczucia nieszczęścia.

#100kocichciekawostek #koty #zwierzaczki #ciekawostki
sinusik - 17/100 Koty niesłusznie uważa się za zwierzęta wyniosłe i mające za nic lud...

źródło: comment_sFpnXW2nRZemr8M1QQjnKq6Co9g93U8A.jpg

Pobierz