Wpis z mikrobloga

@strikte: pewnie jest elementem głęboko osadzonym konstrukcyjnie żeby podczas zasychanie nie zmieniał położenia i był wiarygodnym punktem odniesienia i zwyczajnie nie ma potrzeby go usuwać. ewentualnie w miare jak budowla się jak "układa" to są to punkty kontrolne pomiarowe czy się nic nie rozchodzi żeby nie było że zaraz się coś zawali
@strikte: Szczegółowa wysokościowa osnowa geodezyjna stanowi zbiór punktów będących zagęszczeniem osnowy podstawowej służący do nawiązywania osnów pomiarowych oraz wykonywania pomiarów geodezyjnych. Średnie długości linii niwelacyjnych nie powinny przekraczać 18 km (6 km na terenach zurbanizowanych).

Szczegółową wysokościową osnowę geodezyjną tworzą sieci niwelacyjne, zakładane metodą niwelacji geometrycznej oraz punkty wysokościowe zakładane techniką GNSS przy nawiązaniu sieci do co najmniej czterech punktów podstawowej wysokościowej osnowy geodezyjnej.

Punkty szczegółowej osnowy wysokościowej stabilizuje się jednym
@strikte:
Reper, przykład punktu osnowy wysokościowej
Wysokościowa osnowa geodezyjna w Polsce – zbiór punktów, które mają położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, których wysokość (H) w stosunku do przyjętej powierzchni odniesienia została określona przy zastosowaniu technik geodezyjnych (wyznaczono rzędne wysokościowe względem przyjętego poziomu morza) oraz określono błąd ich wyznaczenia[1].