Wpis z mikrobloga

To jest PRZERAŻAJĄCE ( _)
Idący wprost od księdza przekaz, że jeśli chcesz być dobrym katolikiem, to lepiej nie próbuj eksponować swojego umysłu na coś, co może zmusić cię do samodzielnego myślenia.

Lepiej jest czegoś nie usłyszeć, niż coś usłyszeć. Lepiej jest czegoś nie zobaczyć, niż coś zobaczyć.


No ja #!$%@?ę, tu nawet nie można tłumaczyć się wyrwaniem takiego stwierdzenia z kontekstu, bo cały wywód logiczny jest utrzymany w tym tonie ( ͡° ʖ̯ ͡°)


#neuropa #katolicyzm #bekazkatoli #kler
starface - To jest PRZERAŻAJĄCE ( ಠ_ಠ)
Idący wprost od księdza przekaz, że jeśli chc...
  • 43
  • Odpowiedz
lepiej nie próbuj eksponować swojego umysłu na coś, co może zmusić cię do samodzielnego myślenia


@starface: Filmu jeszcze nie oglądałem, choć planuję, ale samo oglądnięcie filmu nie zmusi nikogo do samodzielnego myślenia. Raczej zasugeruje myślenie takie, jakie jest przedstawione w danym filmie. Dotyczy to każdego dzieła. Dopiero widz sam musi chcieć pogłębić swoją wiedzę na dany temat. Czy robi to większość? A może większość wychodzi z przeświadczenia, że to co
  • Odpowiedz
@Wykopaliskasz: Jeśli ludzie wychodziliby zawsze z podobnego założenia, to w XV w. nie zaistniałby renesans, a w XVIII w. nie doszłoby do oświecenia. Nasza cywilizacja zbudowana jest na wątpieniu i podważaniu status quo. To, że nie wszystkie jednostki są w stanie do przetworzenia pewnych treści na przemyślenia i pogłębienie tematu powinno stanowić jedynie impuls do tworzenia mechanizmów edukowania w zakresie samodzielnego myślenia, a nie zachęcania do całkowitej rezygnacji z niego.
  • Odpowiedz
@starface: Twój komentarz jest odpowiedzią na jakiś inny wpis niż mój. Ja jedynie podważyłem sens konkretnego fragmentu Twojej wypowiedzi, do czego kompletnie się nie odniosłeś.

Tak jak napisałem. Filmu "Kler" jeszcze nie oglądałem. Filmu, który wrzuciłeś, też jeszcze nie oglądałem, bo nie chcę robić sobie żadnego rodzaju spoilerów przed obejrzeniem tego pierwszego. Jednak po wpisie domyślam się, o co chodzi. To tak jakby ktoś zrobił film o McDonaldzie, że sprzedają
  • Odpowiedz
@starface: Przeraża mnie, że katolicy dają się wciągać w tę narrację Kościół = wiara. Że wmawia się im, że jeśli zwątpią w księży, to jest tak, jakby porzucili Boga. Wydaje mi się, że Jezus miał na myśli bardziej "Nie słuchajcie tego, co mogłoby zachwiać waszą wiarą w Boga" niż "nie słuchajcie niczego, co mogłoby zachwiać waszą wiarą w Kościół Katolicki i jego kapłanów".
  • Odpowiedz
@starface: Stara dobra szkoła. Zakazywanie wszystkiego co niepochlebne to przecież część Tradycji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie dziwne, że zakazywano nawet czytania samej Biblii żeby owieczki przypadkiem nie zbłądziły.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia#Zakaz_posiadania_i_czytania_Biblii

W 1527 roku teologowie z Sorbony, potępiając naukę Erazma, nawołującego do powszechnego czytania Pisma Świętego, oświadczyli, że Kościół katolicki nie zabrania czytania Biblii w ogóle, ale wprowadza ograniczenia wobec tych, dla których taka lektura mogłaby się
  • Odpowiedz
@starface: zachowuje się jakby ten film mial obrazac samego Jezusa, a nie pokazywac pewne zachowania ksiezy, ktore sie zdarza

W ogole najlepiej wyrzucic ksiazki, telewizor, komputer, a telefon miec stacjonarny. Tylko pś i książki zatwierdzone przez KK ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zaufanie do ksiezy podstwawa zbawienia!!!111one one

jeden z komentarzy:
"Zwracanie uwagi na zło ma sen tylko jeśli zmierza do jego naprawienia. Ten film zwraca uwagę na zło by uderzyć w wiarę ludzi a
  • Odpowiedz
@simperium: Tak, tak biedny Kościół i księży szkalują skąd ja to znam. Nie udało się odwieść ludzi od pójścia do kin to trzeba próbować inaczej. Btw, "Kler" nie miał żadnego wpływu na ksztatowanie się mojej opinii o tej instytucji i jej namiestnikach więc nie trafiłeś. W poprzednim kokentarzu nie pisałem o nawet o tym konkretnym filmie zamieszczonym przez OP-a, lecz ogólny pogląd. Swoją drogą jeśli chodzi o "Kler" to film
  • Odpowiedz
Przeraża mnie, że katolicy dają się wciągać w tę narrację


@KomosaBiala: przeraża mnie wypowiadanie się w kwestiach, o których nie ma się wymaganej wiedzy do głoszenia opinii

"poza kościołem nie ma zbawienia" - mówi ci to coś?

Kościół jest konieczny do zbawienia. Taka jest tradycyjna nauka Kościoła, którą on nadal podtrzymuje i głosi. Przypomina tę prawdę między innymi deklaracja Kongregacji Nauki Wiary Dominus Iesus: "Przede wszystkim, należy stanowczo wierzyć w
  • Odpowiedz
"poza kościołem nie ma zbawienia" - mówi ci to coś?


@carbyne: Według twojego cytatu, Kościół twierdzi, że poza Kościołem nie ma zbawienia. To nie jest dobry argument. Jak możesz widzieć taki fragment:

Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.


i interpretować to jako "nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak przez organizację założoną przez moich uczniów"?
  • Odpowiedz
@simperium: Ale to że niedługo po tym mówi: "Lepiej nie mieć swojego zdania (na temat filmu), niż mieć zainfekowaną wyobraźnię i problem w relacji do kapłanów", to już wygodnie przemilczałeś.
Ten człowiek traktuje dorosłych ludzi jak dzieci które w filmie Smarzowskiego nie będą w stanie dostrzec przejaskrawień i satyry i samym obejrzeniem filmu i pomyśleniem że środowisko księży nie jest kryształowo czyste i zdarzają się wśród nich czarne owce
  • Odpowiedz
Jeśli ludzie wychodziliby zawsze z podobnego założenia, to w XV w. nie zaistniałby renesans, a w XVIII w. nie doszłoby do oświecenia.


@starface: Nie ludzie, tylko naukowcy.

Nasza cywilizacja zbudowana jest na wątpieniu i podważaniu status
  • Odpowiedz
@KomosaBiala: Wiesz co no miły jesteś i w porządku, to się ceni, ale na razie widzę to tak, że brakuje ci wiedzy w kwestiach elementanych dla powstania, działania i znaczenia Kościoła Katolickiego, którego nie założyli uczniowie.

  • Odpowiedz