Wpis z mikrobloga

"Praca nie wytwarza bogactwa w miejsce biedy. Przeciwnie – tak długo, jak pozwala bogacić się jednym kosztem drugich, praca wytwarza również biedę, wprost proporcjonalnie do produkowanego zysku.

Praca nie tylko tworzy biedę równolegle do bogactwa – koncentruje także bogactwo w rękach niewielu, szerząc biedę coraz dalej. Na każdego Billa Gatesa przypada milion ludzi zmuszonych do życia w skrajnej biedzie; na każde Shell Oil przypada Nigeria. Im więcej pracy, tym więcej zysku jest gromadzonego z jej owoców, tym biedniejsi jesteśmy w porównaniu do tych, którzy nas wykorzystują."

https://czarnateoria.noblogs.org/general/mitologia-pracy/

#antykapitalizm - obserwuj
#neuropa #4konserwy #libertarianizm #bekazlibertarian #socdem #praca #pracbaza #kapitalizm
  • 81
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@Vanni "Kiedy sprzedajemy swój czas, zamiast czynić działanie celem samym w sobie, zaczynamy wartościować swoje życie w oparciu o to, jak wiele możemy w zamian za nie otrzymać, a nie co możemy z niego wyciągnąć. Jako niewolnicy pracy na zlecenia, żyjemy łowiąc godzinę za godziną, myśląc, że każdy ma przypisaną cenę, a jej wysokość uznajemy za miarę naszej wartości. W tym sensie sami stajemy się towarem, takim samym jak pasta do
  • Odpowiedz
praca wytwarza również biedę


@rzuberbozy: W jaki sposób? Praca w najprostszym ujęciu to świadczenie usług za wynagrodzenie określane wartością rynkową poddaną negocjacji. W jaki sposób świadczenie usług miałoby tworzyć biedę?
  • Odpowiedz
@rzuberbozy: Ja ci wyjaśniłem treściwie mój punkt widzenia. Referowanie mnie do długiego artykułu nie jest uczciwe z twojej strony, zresztą jestem pewien że to nie jest mechanizm którego się nie da prosto wyjaśnić.
  • Odpowiedz
  • 2
@Wap30 >wartością rynkową poddaną negocjacji.

Niekoniecznie na biedniejszych masach istnieje jakakolwiek negocjacja. To, czy zgodzisz się na to, by pracować w Amazonie to tylko i wyłącznie Twoja decyzja. Tu racja. I jak wygląda praca w Amazonie to wszyscy wiedzą. Kwestia tylko tego teraz, czy ktoś jest w na tyle złej sytuacji ekonomicznej, by sie zgodził na tę pracę. Jeżeli nie - cokolwiek, znajdzie się ktoś bardziej zdesperowany w jeszcze gorszej sytuacji
  • Odpowiedz
@Revmir: Bo nie mam teraz czasu na czytanie całego długiego artykułu. Jeżeli autor ma ochotę na dyskusję i streszczenie swojego punktu widzenia to to zrobi podobnie jak ja, jeżeli nie, to nie.
  • Odpowiedz
@rzuberbozy: Okej wydaje mi się że znalazłem kluczowe fragmenty:

Bieda jest (...) relacją wytworzoną przez nierówną dystrybucję zasobów


Czyli rozumiem że myślenie tutaj jest takie: jak masz 3 domy, 2 luksusowe samochody i wystarczającą ilość gotówki żeby zaspokoić wszelkie potrzeby do końca życia, to ktoś kto mimo wszystko ma więcej czyni cię biednym? Jedynym problemem jest to, że ktoś ma
  • Odpowiedz
@rzuberbozy: Czemuś biedny? Boś głupi! Czemuś głupi? Boś biedny! Gospodarka nie jest grą o sumie zerowej. 100 tysięcy lat temu nie było nic, dziś są setki milionów samochodów, telewizorów, komputerów, komórek, sprzętu AGH, są samoloty, rakiety, koleje, autostrady, drapacze chmur i każdego dnia przybywa tego więcej. I wiesz co? To nie krasnoludki robią, naprawdę nie.

A najlepiej to zostaw ten komputer, rozbierz się do naga i idź sobie mieszkać do
  • Odpowiedz
@Jah00: Co z tego, że mam nowoczesnego smartfona, skoro nie mam mieszkania? Smartfon nie zaspokoi mi tej podstawowej potrzeby, co najwyżej pozwoli mi oderwać się od rzeczywistości na krótką chwilę.
  • Odpowiedz
@Jah00: Gdyby gospodarka była ukierunkowana na zaspokojenie podstawowych potrzeb większości ludzi, a nie zachcianek bogatych ludzi, to miałbym mieszkanie. Ale nie, lepiej przeznaczyć siłę robocza na zabawki i wywołać deficyt podstawowych rzeczy ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@maxkowal: A gdybyś ty poszedł do pracy i oddawał mi całą pensję to nie musiałbym pracować. A jak będziesz szedł do mnie z tą kasą to kupiłbyś mi jeszcze piwo po drodze.
  • Odpowiedz
@maxkowal: Potwierdzam, że z głupkami się nie da rozmawiać, przed głupkami należy się bronić.

Jeżeli uważasz, że kapitalizm jest niekorzystny to rozbieraj się do naga i biegnij mieszkać do lasu, mówię serio. Tam jest środowisko nietknięte przez kapitalizm, na pewno będziesz tam szczęśliwy.
  • Odpowiedz
@rzuberbozy wole byc biednym robotnikiem w dzisiejszej Polsce niż biednym robotnikiem z przed rewolucji przemyslowej.
W dupie mam rozwarstwienie liczy sie jakie mam możliwości.
  • Odpowiedz