Wpis z mikrobloga

Czy jakiś epidemiolog może mi wyjaśnić różnicę pomiędzy tymi szczepionkami: trójwalentna - czterowalentna? Również w cenie. Czy obie są ogólnodostępne w aptekach? Nie wiem do końca jak zweryfikować czy dana szczepionka jest właśnie na sezon 2018/19 oraz czy lekarz rodzinny może wpisać mi skierowanie na obie? Nazwa preparatu różnicuje skład?

W nadchodzącym sezonie zgodnie z zaleceniami WHO w składzie szczepionek przeciw grypie na półkuli Północnej znajdować się będą następujące szczepy wirusa grypy:

W szczepionkach trójwalentnych przeciw grypie: A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – wirus podobny A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) - wirus podobny B/Colorado/06/2017 - wirus podobny (B/Victoria/2/87 lineage)1


Dodatkowo w szczepionkach czterowalentnych: B/Phuket/3073/2013 - wirus podobny (B/Yamagata/16/88 lineage)


#szczepienia #grypa #lekarz #medycyna
  • 5
  • Odpowiedz
@tomosano: tak, trójwalentna - influvac, czterowalentna - vaxigrip tetra. 'trójwalentny' znaczy, że chroni przed trzema szczepami wirusa. na opakowaniu jest informacja, na który sezon jest przeznaczona szczepionka, poza tym chyba nie można np. dzisiaj dostać już szczepionek z sezonu 2017/2018. lekarz rodzinny może ci wypisać receptę na którąkolwiek, częstą praktyką jest pytanie pacjenta, czy jest w stanie zapłacić trochę więcej za szczepionkę czterowalentną - ale przymusu nie ma. w przypadku
  • Odpowiedz
@tomosano: Nazwa preparatu różnicuje skład, Vaxigrip Tetra to szczepionka czterowalentna, Influvac to szczepionka trójwalentna. Jeżeli nie szkoda Ci 15 złotych, to lepiej się zaszczepić czterowalentną, hipotetycznie większa ochrona.
  • Odpowiedz
@tomosano: w tym roku pojawił się też Influvac Tetra, czyli kolejna czterowalentna szczepionka oprócz Vaxigripu, trochę tańsza ale różnica może być niewielka, zależy od apteki. Szczepionek z zeszłego sezonu nie powinno być w aptekach, z tego co kojarzę to ich termin ważności zwykle kończy się przed następnym sezonem
  • Odpowiedz
@ranunculus:

Dzięki. Mam właśnie wątpliwości, bo jak kupowałem szczepionkę rok temu to nie było na opakowaniu informacji o składzie / szczepach wirusów/ ani o tym na jaki sezon jest ta szczepionka. Domyślam się, że Janusze biznesu są także w aptekach, dlatego chciałbym mieć absolutną pewność, że kupuję szczepionkę na ten sezon...

Influvac Tetra (przeciw grypie) 1 ampułkostrzykawka jest dostępny w 33 aptekach w cenie od 36,80 do 59,99 zł


Ładny
  • Odpowiedz