Wpis z mikrobloga

JavaScript
1. Czy JS służy tylko jako GUI dla stron internetowych czy można go zastosować również do GUI dla aplikacji desktopowych?
2. Gdzie "kompiluje się" taki kod? Czy są do tego przystosowane IDE czy jest to bardziej jak w html'ku?
3. Czy stosując go do stron internetowych możemy go łączyć w jakiś sposób z html'em? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Wybaczcie za takie banalne pytania, ale na co dzień uczę się innego języka, a z tego co słyszałem ów JS z nim się wiąże. No i to, że na tagu jeszcze się nie zawiodłem, zawsze konkret, merytoryczne odpowiedzi bez zbędnej plątaniny słownej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#naukaprogramowania #programowanie #javascript
  • 13
@KierowcaSanek:
1. JS to język, do czego go wykorzystasz to już twoja sprawa, mogą to być strony, webappy, backend w nodejs, apki desktopowe (elektron), apki na smartfony, itp, itp

2. JS jest językiem interpretowanym, poczytaj co to znaczy ;)

3. oczywiście, po to początkowo został stworzony
strona to po prostu plik html, który przeglądarka sobie wczytuje i wyswietla
plik ten może zawierać odniesienia do plików css i skryptów js, które coś
@epi: > strona to po prostu plik html, który przeglądarka sobie wczytuje i wyswietla
plik ten może zawierać odniesienia do plików css i skryptów js, które coś na tej stronie mogą robić

No właśnie :) O CSS słyszałem, nawet troszkę pracowałem na tym, bliżej czasów gimnazjum. Czyli trafniejsze jest twierdzenie, że html jest "bazą wypadową" dla ambitniejszych od html stron internetowych, ale z kolei nie na tyle ambitnych jak masywniejsze projekty
@epi: Sam kiedyś pisałem w html'u sporo, ale traktowałem to zajawkowo. Ale jak na tamten wiek to nie byłem najgorszy, sam ogarnąłem hosting,domenę, podpięcie, wgranie plików na serwer, napisanie stronki w html, pytanie o prawa autorskie, na materiały z których korzystałem. Miałem z 14-15 lat XD