Wpis z mikrobloga

Potrzebuje pomocy. Jestem w trakcie budowania układu sterowania do pewnej maszyny. Głowica maszyny musi się poruszać w prawo i lewo przez 30 minut. Zastosowałem do tego 2 styczniki,przekaźnik czasowy, 2 krańcówki i zasilam to
transformatorem 24V AC. Problem który napotykam to że jeżeli zadziała krańcówka lewa to resetuje mi się przekaźnik czasowy i zlicza czas od początku. Dodatkowo po wciśnięciu czerwonego przycisku cały układ powinien nie działać ale po wciśnięciu którejś z krańcówek wszystko działa na nowo. Nie wiem w czym tkwi problem, czy w błędnym podłączeniu całego układu czy jednak problem jest z transformatorem i powinienem użyć zasilacza 24V DC. Wiem że najlepiej by było kupić PLC jednak nie mam aż takich funduszy. Ktoś może mi pomóc, ew wskazać drogę ?

#automatyka #elektronika
  • 11
1. Czerwony przycisk
2. Zielony przycisk
3. Stycznika (silnik kręci w lewo )
4. Krańcówka lewa
5. Krańcówka prawa
6. Stycznik( silnik kręci w prawo )
Przepraszam za ten nie profesjonalny schemat ale dopiero się uczę wszystkiego .

Założenie jest takie: po wciśnięciu zielonego przycisku uruchamia się przekaźnik czasowy i przez 30 minut głowica jeździ w prawo do krańcówki i w lewo i tak w kółko do puki nie minie te 30
Podstawowym błędem chyba jaki popełniłem dzisiaj jest to że najpierw zacząłem od budowy układu nie uwzględniają w ogóle przekaźnika czasowego a gdy już bez niego wszystko działało to na siłę chciałem ten przekaźnik gdzieś tam wcisnąć. Pierwszy raz w życiu coś takiego buduję i powoli mija 12 godzina i utknąłem w miejscu bo jak bym nie podłączył to albo idzie zwarcie i wywala bezpiecznik albo po wciśnięciu krańcówki resetuje się przekaźnik :P
@easysnowman: Wejdź na https://iautomatyka.pl/kurs-jak-czytac-schematy-elektryczne-i-akpia-wstep-0/ i solidnie przestudiuj, jakie stosuje się symbole i jak powinien wyglądać schemat sterowania. Obecnie to do niczego się nie nadaje. Potem go jeszcze raz naszkicuj, ale tak, żeby przypominało to, co jest w kursie, przemyśl jeszcze raz, i możesz podesłać do sprawdzenia.

Do zabaw z podłączaniem się w ogóle nie zabieraj, póki nie będziesz miał dobrego schematu, który będziesz rozumiał. Obecnie to połączyłeś chyba na zasadzie "a
@Wegrzynski jest dokładnie tak jak mówisz ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dobrze ogarne to i sproboje jeszcze raz . Z drugiej strony nawet nie zdajecie sobie sprawy jakiego teraz mam #!$%@?. Uczymy się na mechatronice teori sterowania do robotów , sztucznych inteligencji, a ja po 3 latach nie jestem w stanie narysować zwykłego schematu elektrycznego oraz zbudować taki prosty układ ... .
@easysnowman: Spoko, rozumiem, dotyczy to chyba wszystkich studentów AiR, którzy nie kończyli jakiegoś technikum ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przerób ten kurs, to będziesz już miał jakieś podstawy. A potem wal śmiało, to pomożemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)