Wpis z mikrobloga

Hej
#sudoku


Na pomarańczowo zaznaczyłem pola w których wytypowałem te same cyfry. Jeżeli byłyby one w jednym wierszu/kolumnie/kwadracie to wiem że w inne pola nie mogłyby już być wpisane. Natomiast co jeśli są w różnych wierszach i kolumach, czy wtedy na ich przecięciu (zielone) też nie mogą się pojawić te cyfry czy kilka razy przytrafił mi się taki przypadek że nie mogłem ich tam wpisać?
Przykład troche nieodpowiedni ale chyba dobrze pokazuje o co mi chodzi.
Mishy - Hej
#sudoku 
SPOILER
Na pomarańczowo zaznaczyłem pola w których wytypowałem t...

źródło: comment_mBsgJIPQTLSsivokGFhCROOw1eJwcXhn.jpg

Pobierz
  • 16
@Mishy: w pionie, poziomie i kwadracie możesz mieć po jednej cyfrze z przedziału 1-9. Jeszcze nie trafiłem na trefne sudoku, więc raczej robisz to źle ;)
@Mishy:
Do rozwiązywania sudoku przyda Ci się logiczne myślenie.
Odpowiedz sobie na pytanie: czy jak w zielonym wpiszę 1 albo 7 to złamię zasadę:
- dwie takie same cyfry w wierszu
- dwie takie same cyfry w kolumnie
- dwie takie same cyfry w kwadradzie
Jeśli na wszystkie pytania odpowiadasz 'Nie' to możesz wpisać. Jeśli na choć jedno pytanie odpowiadasz 'Tak' to nie możesz wpisać.
To naprawdę pokrywa wszystko co potrzebujesz
@Mishy: Przecież to o czym piszesz w pierwszym i drugim wpisie to absolutna podstawa rozwiązywania sudoku.
Jeśli nie przeprowadzasz takiej dedukcji to zostaje chyba tylko rozwiązywanie na pół losowo.

To jest niczym 2 razy 3 przy nauce tabliczki mnożenia. Jak ogarniesz dalej to będziesz musiał kombinować z sytuacjami, gdzie na raz bierzesz pod uwagę nie trzy pola, ale spokojnie osiem czy dziesięć.
via Android
  • 0
@venomik co do pierwszego to się zgadzam. Co do drugiego to nie korzystałem aczkolwiek zauważałem że to działa tylko nie byłem pewien czy to nie po prostu seria przypadków
@avoner nie wiem co ten obrazek ma pokazać
@Mishy: Ja chyba rozumiem pytanie i wygląda to tak:
W zielonej "4" nie możesz wpisać 1 ani 7, bo masz w tym wierszu już dwa bliźniaki.
Zielona "9" mogłaby być zarówno 1 jak i 7, co automatycznie dawałoby, że te bliźniaki, które leżą w tym samym wierszu i tej samej kolumnie co ona przyjmują tą drugą wartość z bliźniaka. A to z kolei automatycznie wskazywałoby, że trzeci z bliźniaków (ten przy