Wpis z mikrobloga

Czy są jakieś mireczki w #holandia pracujące w #it? Dostałem na LinkedInie ofertę pracy (jako programista) w Amsterdamie i ciekawi mnie dlaczego pensje są takie niskie? Jak na bogaty zachodni kraj strasznie niskie.

Proponują 45-65k EUR na rok, weźmy już to 60k, wg kalkulatora wychodzi 3,2k EUR netto na miesiąc. Mieszkanie w dobrym standardzie i w normalnej okolicy (nie na przedmieściach) to przynajmniej połowa tego. Na jedzenie (na mieście) i inne potrzebne zakupy liczę 600 EUR/mies. Zostaje mi wtedy 1000 EUR na zachcianki i oszczędności.

Dla porównania moja obecna sytuacja w Polsce - zarabiam 7,2k. Z tego płacę 1600zł za mieszkanie (2 pokoje, centrum miasta - odpowiednik tego czego oczekiwałbym w NL), 1200zł na jedzenie i inne potrzeby i zostaje mi 4,2k PLN. Zatem gdybym się tam przeprowadził, to moja siła nabywcza nie wzrosłaby ani trochę. Co więcej, w Polsce mam możliwości nawet na znaczne zwiększenie tego co obecnie zarabiam w miarę zdobywania doświadczenia, a to 60k EUR jest już bliskie górnej granicy, przynajmniej spośród ofert które do tej pory widziałem.

Więc wytłumaczcie mi - czy ja coś źle liczę, czy Holandia jest taka droga, czy po prostu programiści w NL mają takie #!$%@? pensje? A może wysoki koszt życia wynika z wysokich cen nieruchomości w Amsterdamie, a poza nim jest już lepiej, a pensje takie same?
  • 24
  • Odpowiedz
@Jake_921: po prostu programiści w Holandii zarabiają normalne pensje - zarezerwowanego dla tego czym są (wyspecjalizowani technicy) a więc nawet nie wyższa klasa średnia. Chcesz być bogaty zostań holenderskim lekarzem, prawnikiem lub przedsiębiorcą :)

Natomiast programiści w Polsce również zarabiają pensje zachodnich techników (bo to międzynarodowy zawód więc się szybko wyrównali z Zachodem) - ale tutaj sprawia to że zarabiają więcej niż lokalna klasa średnia stąd mylne wrażenie że są jakaś
  • Odpowiedz
@grabowski_f: bo pieniądze to nie wszystko :) Służba zdrowia na najwyższym poziomie, świetna edukacja, infrastruktura jedna z najlepszych na świecie a do tego spokojne życie bez #!$%@?. Może i mają netto 2 razy mniej kasy niż amerykanie ale za to imho życie jest spokojniejsze i mniej stresujące i przynajmniej widać na co są wydawane wysokie podatki
  • Odpowiedz
@grabowski_f: że zarabia się mniej (tzn. ja cały czas w temacie programistów, nie wiem czemu nagle wklejasz średnie krajowe które zawsze w mniejszych krajach są na papierze wyższe, plus Holandia to trochę raj podatkowy i jak Luksemburg łapie w statystyki pensje ludzi którzy Holandię widzieli tylko u notariusza) ale jest to kompensowane wysokim standardem usług publicznycb
  • Odpowiedz
@sakfa dziwne bo programistów u nich nie ma. Większość to Indie, Polacy, Niemcy i reszta zbieraniny. Cenę kształtuje podaż popyt a nie rezerwacja. Z resztą nie wiem skąd te stawki, dobry senior zarabia ok 70eu na godzine.
@Jake_921
  • Odpowiedz
@sakfa: No właśnie, zawsze mnie bardzo ciągnęło do Holandii bo to fajny kraj, natomiast jak teraz zacząłem się orientować w zarobkach i kosztach życia to niestety, ale wygląda na to że będę sobie musiał odpuścić. Może jako tymczasowe miejsce zamieszkania Holandia by się sprawdziła, ale już wiem że na stałe nie chciałbym tam zamieszkać.

Jasne, pieniądze to nie wszystko, ale jednak kiedyś chicałbym kupić sobie fajny dom, wypasiony samochód, czy popłynąć
  • Odpowiedz
@wolny_kangur: No 70E/h to już trochę lepiej. Te stawki które podałem wziąłem z ogłoszeń na LinkedIn. W mało którym ogłoszeniu są podane, a gdy już są to raczej nie większe niż 70k.
  • Odpowiedz
A może wysoki koszt życia wynika z wysokich cen nieruchomości w Amsterdamie, a poza nim jest już lepiej, a pensje takie same


@Jake_921: Amsterdam to państwo w państwie pod tym względem - zarobisz tu więcej niż w pozostałem części Holandii, ale też więcej wydasz na życie. 1600€ na mieszkanie to faktycznie optimum, ale zapomnij o centrum - wtedy potrzebowałbyś co najmniej 2-2,2k i więcej. Z drugiej strony mieszkanie w centrum nie
  • Odpowiedz
@sherkhaan: Czyli twierdzisz, że pensję dałoby się wyciąganąć większą, a gdybym zamieszkał poza ścisłym centrum to mieszkanie byłoby znacznie tańsze? Brzmi zachęcająco, w takim razie będę wypatrywał ofert z większą stawką.

Co do mieszkania poza centrum może i masz rację, ale tylko dlatego że wszędzie są ścieżki rowerowe. Moim głównym środkiem transportu jest hulajnoga elektryczna i po NL pomykałbym aż miło :)
  • Odpowiedz
@Jake_921: jak ja szukałem 2 lata temu (czyli coś pewnie podrożało od tego czasu) to najtaniej znalazłem mieszkanie za 900€ plus media (czyli jakieś chyba max 200€) plus położenie podłóg (serio, wynajmujący dają aż taką dowolność w aranżacji xD) - minus tylko że okolica dość "beżowa" ;)

i nie wiem czy dałoby się kasę wyciągnąć większą, bo ja to mam chyba światopogląd skrzywiony przez duże korpo, w którym siedzę ;)

  • Odpowiedz
@grabowski_f: pojechalem do Holandii a potem do Kanady. Zarabiam o ~50% więcej w Kanadzie ale zdecydowanie uważam że Holandia to kraj lepiej rozwinięty i planuje wrócić mimo niższych pensji. No ale gdyby nie kupka dolarów odłożonych w Kanadzie i 30% ruling to bym narzekał na finanse. Jak sobie pomyślę że w USA zarabiałbym jeszcze o 30% więcej niż w Kanadzie to wychodzi mi na to że po prostu zarobki programistów w
  • Odpowiedz
@sakfa: Zgadzam się, że programista zarabia normlanie i nie jest to jakiś świety zawód. Z drugiej strony, znajomy poleciał do Kanady z Londynu i mowi, że kasa słabsza no i Kanda biedniejsza.
Kwestia też jaką masz pracę
  • Odpowiedz
gdybym zamieszkał poza ścisłym centrum to mieszkanie byłoby znacznie tańsze?


@Jake_921: jeżeli planujesz jechać na więcej niż 5 lat to pamiętaj że wynajem jest nieproporcjonalnie drogi w porównaniu z kupnem. Nie wiem z czego to wynika, ale jak byś kupił mieszkanie to paradoksalnie zaoszczedzisz. Plus odsetki od kredytu hipotecznego można odliczyć od podatku dochodowego .

Ale koszty kupna mieszkania (prowizje, notariusz, tłumaczenia, etc.) są duże (ok. 5% wartości mieszkania) więc raczej
  • Odpowiedz
@sakfa: Raczej nie, 5 lat jak dla mnie to zbyt długi okres czasu. Nie potrafiłbym z góry zadeklarować że tyle tam spędzę i mieszkać niezależnie od tego co się w moim życiu wydarzy. Zresztą nie mam nawet środków na zakup takiego mieszkania, a w kredyt zdecydowanie nie chcę się pakować.
  • Odpowiedz
@Jake_921: Holandia jest droga. Mozna zrobic zakupy w lidlu na miesiac za 200 ale mozna tez za 600 kupujac gdzies indziej. Mieszkania mega drogie. Ale te zarobki to mi sie wydaje ze one od tego pulapu sie zaczynaja dla programisty skoro w magazynie mozna wyciagnac 2k e.
  • Odpowiedz